Polskie gry podbijają świat. „Wiedźmin” hitem eksportowym

Zwiastun gry Wiedźmin 3: Dziki Gon (fot. yt/CD PROJEKT RED)

W naszym kraju działa ponad 300 studiów deweloperskich, a wartość rynku gier przekracza już 500 mln dolarów – podaje „Rzeczpospolita”.

Polska firma energetyczna chce podbić Warszawę, będzie konkurować z Niemcami

PGE, największa firma energetyczna w kraju, chce zaoferować warszawiakom prąd pod szyldem Lumi. Będzie tu konkurować z niemieckim Innogy – podaje...

zobacz więcej

Na podstawie szacunków firmy Newzoo „Rz” wyliczyła, że to daje nam 23. pozycję w światowym rankingu. Prym wiodą Chiny z rynkiem przekraczającym 32 mld dolarów, a za nimi Stany Zjednoczone z ponad 25 mld dolarów.

Polskim hitem eksportowym jest „Wiedźmin” autorstwa CD Projektu, ale sukcesywnie pojawiają się kolejne gry, które sprawiają, że o naszym kraju staje się głośno.

Najnowszym przykładem jest „Frostpunk” firmy 11 bit studios. Gra zadebiutowała 24 kwietnia, zbierając rewelacyjne opinie recenzentów i graczy. „Frostpunk” od razu wskoczył na pierwsze miejsce rankingu najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam. Reprezentuje gatunek tzw. society survival - połączenia gry o przetrwaniu i symulacji społeczeństwa.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest kilkunastu producentów gier. Prym - pod względem kapitalizacji - wiodą trzej: CD Projekt, który pracuje nad wiedźmińską grą karcianą „Gwint” i „cyberpunkiem 2077”, Playway z zaplanowaną na końcówkę tego miesiąca premierą horroru o piekle „Agony” oraz wspomniane już 11 bit studios, którego wycena giełdowa od czasu premiery „Frostpunka” urosła o ponad jedną trzecią.

źródło:

Zobacz więcej