Rowhani grozi USA: pożałują, jeśli odstąpią od umowy nuklearnej

Prezydent Iranu Hasan Rouhani (fot. PAP/EPA/IRAN PRESIDENTIAL OFFICE/HANDOUT)

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku. Przestrzegł, że USA pożałują „jak nigdy wcześniej”, jeśli odstąpią od umowy.

„Stare odgrzewane zarzuty”. Iran odpowiada Izraelowi ws. programu nuklearnego

Izraelskie oskarżenia wobec Iranu w sprawie jego programu nuklearnego to „stare odgrzewane zarzuty”, które w przeszłości badała Międzynarodowa...

zobacz więcej

– Mamy plany, aby oprzeć się jakiejkolwiek decyzji Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego – powiedział Rowhani w przemówieniu w Sabzewar w północno–wschodnim Iranie, transmitowanym na żywo przez telewizję państwową. – Jeśli Stany Zjednoczone opuszczą porozumienie nuklearne, to wkrótce przekonacie się, że będą żałować tego, jak nigdy przedtem w historii – dodał.

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Prezydent Trump ma do 12 maja podjąć decyzję, czy wycofuje z porozumienia swój kraj. Jak zapowiadał, Stany Zjednoczone wycofają się z układu, jeśli wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają go zmodyfikować.

Szef MSZ Iranu Muhammad Dżawad Zarif w nagraniu opublikowanym w czwartek na Twitterze skrytykował Trumpa za groźbę wycofania USA z umowy atomowej i zapowiedział, że Iran nie będzie renegocjował ani zmieniał wdrożonego już porozumienia.

Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem, choć na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałoby się to odbyć. Z drugiej strony – jak twierdzi jedno z tych źródeł – wciąż jest szansa, by USA pozostały stroną umowy, m.in. po to, by nie zaszkodzić sojuszowi USA z Francją, która nalega na takie właśnie rozwiązanie.

źródło:

Zobacz więcej