RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

NASA: Wystartowała misja na Marsa. InSight tworzyli także Polacy

NASA wystrzeliła z kalifornijskiej bazy Sił Powietrznych rakietę z lądownikiem InSight i sondą, która posłuży do badań Marsa. Długo oczekiwana podróż bezzałogowej maszyny na Marsa rozpoczęła się 5 maja o 13.05 czasu polskiego.

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości

Roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą doprowadzić do wybuchu przerażającego, globalnego konfliktu jądrowego – ostrzega...

zobacz więcej

Ekspedycja to część prowadzonego przez NASA programu Discovery. Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Czerwonej Planety, w szczególności sejsmologiczne. Z badań wiadomo, że na Marsie występują trzęsienia ziemi, lawiny i uderzenia meteorów.

W projekcie wzięli też udział polscy eksperci. Jedno z głównych urządzeń pomiarowych powstało z udziałem naukowców z polskiej firmy Astronika. Służy ono do monitorowania przepływu ciepła na powierzchni planety.

Szef naukowców NASA, Jim Green wyjaśnia, że zrozumienie wahań temperatury na Marsie ma kluczowe znaczenie dla projektu wysłania na planetę misji z ludźmi do 2030 roku. Latem temperatury w ciągu dnia w pobliżu marsjańskiego równika mogą osiągać 20 stopni Celsjusza, natomiast nocą spadają do minus 73 stopni.

Lądownik został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Atlas V. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osiądzie na Czerwonej Planecie 26 listopada.

Projekt kosztował 993 miliony dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej