RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja w Rosji: Pomóżcie wygnać cara Putina

Zwolennicy lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego podczas antyrządowej demonstracji w Moskwie w Rosji 28 stycznia 2018 roku (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)
Zwolennicy lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego podczas antyrządowej demonstracji w Moskwie w Rosji 28 stycznia 2018 roku (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Rosyjska opozycja zamierza w sobotę wyjść na ulice w co najmniej dziewięćdziesięciu miastach. Akcja związana jest z rozpoczynającą się w poniedziałek czwartą kadencją prezydencką Władimira Putina. Zwolennicy opozycji będą protestować pod hasłem „On nie jest dla nas carem”.

„Mój przyjaciel Władimir Putin”. Juncker tłumaczy zachowanie prezydenta Rosji

Europa i Rosja muszą odbudować kontakty i „skończyć z zimnowojenną retoryką” – powiedział szef KE w wywiadzie opublikowanym w sobotę w holenderskim...

zobacz więcej

Do przeprowadzenia akcji sprzeciwu wobec wieloletnich rządów Władimira Putina wezwał lider opozycji Aleksiej Nawalny. Kilka dni wcześniej polityk podkreślał, że w ostatnich latach „Rosja stała się monarchią, którą rządzi car”. Apelował też do swoich zwolenników, aby pomogli mu „wygnać cara”.

Ilia Jaszyn, jeden z liderów liberalno-demokratycznego ruchu Solidarnost, zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne będzie odsunięcie obecnego prezydenta od władzy. W rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył jednak, że: – Absolutnie wszyscy, którzy się nie zgadzają z polityką Putina są w jednym zgodni: Putin udusił prawa i wolności obywatelskie, i Putin chce rządzić krajem do końca życia. Faktycznie on ustanowił w Rosji monarchię.

Zgodnie z informacjami rozgłośni Echo Moskwy, służby bezpieczeństwa próbują utrudnić opozycjonistom przeprowadzenie dzisiejszych demonstracji. Rozgłośnia podała, że w kilku miastach policja dokonała tak zwanych prewencyjnych zatrzymań najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego.

W Moskwie demonstracja rozpocznie się 5 maja o 13.00 według czasu polskiego.

źródło:
Zobacz więcej