RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski: Prezydent nie wyobraża sobie, by pomnik katyński nie został uszanowany

– Prezydent Andrzej Duda nie wyobraża sobie, aby pomnik katyński w Jersey City nie został uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą ojczyznę – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski podkreślił, że w sprawie losu Pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City, kancelaria prezydenta jest w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów na ten temat.

Prezydencki minister zaznaczył, że w opinii prezydenta pomnik katyński „jest ważnym świadectwem hołdu i pamięci o ofiarach ludobójstwa”.


Karczewski: Zamierzam napisać list do szefa amerykańskiego Senatu ws. pomnika katyńskiego

– Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą ojczyznę. Szacunek dla bohaterów jest wartością, która łączy Polskę i Stany Zjednoczone – podkreślił Szczerski.


– Mamy nadzieję, że prowadzona przez polskie przedstawicielstwa i środowiska polonijne rozmowa z władzami miasta będzie odbywać się w formie otwartego dialogu i wzajemnego szacunku – zaznaczył prezydencki minister.

Szczerski przypomniał, że para prezydencka osobiście odwiedziła pomnik podczas wizyty w 2016 r., a jego twórca – Andrzej Pityński został 11 listopada 2017 r. odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.


Karczewski o Pomniku Katyńskim: Sytuacja skandaliczna i przykra

źródło:

Zobacz więcej