RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skarżymy złe wyroki. Polacy złożyli już ponad 600 wniosków o skargę nadzwyczajną

Wnioski mogą składać obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni przez prawomocne wyroki sądów (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Wnioski mogą składać obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni przez prawomocne wyroki sądów (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Polacy złożyli już ponad 600 wniosków o skargę nadzwyczajną. Bruksela chce jej ograniczenia – czytamy w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Skarga nadzwyczajna po pięciu latach. W życie wchodzi nowa ustawa o Sądzie Najwyższym

Reorganizację Sądu Najwyższego oraz możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. Między innymi takie zmiany...

zobacz więcej

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich spłynęło 314 wniosków o skargę nadzwyczajną. Podobne wnioski trafiły do prokuratury, Prokuratorii Generalnej i rzecznika praw dziecka. Łącznie może być ich już ponad 600 – informuje dziennik.

Wnioski mogą składać obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni przez prawomocne wyroki sądów. A skarga umożliwia rozpatrzenie ich spraw jeszcze raz.

Jednak sama instytucja skargi może wkrótce ulec zmianom po naciskach Komisji Europejskiej – czytamy w gazecie.

W czwartek, po spotkaniu z wiceszefem KE Fransem Timmermansem, minister Jacek Czaputowicz i Anna Surówka-Pasek, współpracowniczka (podsekretarz stanu w KRPR - PAP) prezydenta Dudy, zaprezentowali propozycje, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom Brukseli.

Jak informuje „Rz”, zakładają one przede wszystkim ograniczenie podmiotów składających skargę do RPO i prokuratora generalnego. Dziś uprawnionych do tego jest osiem instytucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej