RAPORT

Tusk kontra Tusk

Brutalny atak burmistrza Jersey City na marszałka Karczewskiego. „To znany antysemita, biały nacjonalista”

Steven Fulop (fot. youtube.com, twitter.com)
Steven Fulop (fot. youtube.com, twitter.com)

– Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holocaustowi (…) ma zerową wiarygodność – tak brutalne i absurdalne słowa skierował burmistrz Jersey City Steven Fulop do Stanisława Karczewskiego. Amerykanin odniósł się do wypowiedzi marszałka Senatu na temat usunięcia pomnika katyńskiego z placu nad rzeką Hudson w Jersey City. Co istotne, także sami Żydzi proszą o pozostawienie pomnika na miejscu.

Władze chcą usunąć Pomnik Katyński. Polonia protestuje

Nowojorska Polonia zaniepokojona planami usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. 11-metrowy monument stojący w centrum miasta może trafić do...

zobacz więcej

– Sytuacja naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas – tak 2 maja pomysł usunięcia pomnika katyńskiego z placu nad rzeką Hudson w Jersey City skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wskazał, że w tej sprawie być może będzie oświadczenie Senatu, „być może uchwałę podejmiemy”. Dodał, że temat będzie poruszany również w ramach Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu.

Na słowa Karczewskiego zareagował rzadko spotykaną w polityce agresją i kłamstwami Steven Fulop, burmistrz Jersey City. Na Twitterze napisał: „To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten człowiek jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holocaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć”.

Plany przeniesienia Pomnika Katyńskiego. Protest Polonijnej Rady Konsultacyjnej

Pomnik Katyński w Jersey City jest artystycznym wyrazem idei i uczuć, spełnia rolę społeczną w określonym środowisku; wyrażamy zdecydowany protest...

zobacz więcej

Reakcja ambasadora RP w USA

Wypowiedź burmistrza kategorycznie potępił ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek. „Burmistrzu Fulop, pańskie oskarżenia pod adresem marszałka Karczewskiego są bezpodstawne i kategorycznie je potępiam. Ponawiam mój apel z poniedziałku o konstruktywny dialog ze społecznością polską w USA, by ocalić pomnik katyński” – napisał na Twitterze ambasador Wilczek.

Atak burmistrza Jersey City wywołał natychmiastową reakcję znanych dziennikarzy, polityków i komentatorów.

Żydzi apelują do władz Jersey City o nieusuwanie pomnika Ofiar Katyńskich

– Pamięć o masakrze w Katyniu jest częścią pamięci o Holokauście. Apelujemy, by nie usuwać pomnika Ofiar Katyńskich – napisali w liście do...

zobacz więcej

„Pałka antysemityzmu”

Zarzucanie Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzmu nie powinno być w ogóle komentowane, ale staje się dodatkowo absurdalne, kiedy zestawi się to z apelem żydowskiej organizacji From the Depths Jonny'ego Danielsa oraz ocalonego z Holokaustu Edwarda Mosberga.

Obaj zwrócili się w czwartek w liście do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o nieusuwanie pomnika Ofiar Katyńskich z Exchange Place. „Pamięć o masakrze w Katyniu jest istotną częścią pamięci i wspomnień o Holokauście i zachęcamy do ponownego rozważenia swojej decyzji o usunięciu tego pomnika” – napisali m.in. w przesłanym liście.

Inicjatywa ta zresztą został przypomniana burmistrzowi Jersey City.

Z kolei Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, we wtorkowym komunikacie poinformował, że „zapowiedź usunięcia i przeniesienia w inne miejsce pomnika katyńskiego z Exchange Place w Jersey City przyjął z wielkim niepokojem”, i dodał, że Instytut Pamięci Narodowej sprzeciwia się temu działaniu.

Szarek przypomniał, że „odsłonięty w maju 1991 r. na prestiżowym Exchange Place w Jersey City pomnik katyński, autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego, stał się trwałym świadectwem polskości w Ameryce i prawdy o sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej