RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza dama spotkała się z protestującymi w Sejmie

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Sejmie z protestującymi opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych. - To było bardzo dobre i miłe spotkanie. Trzeba szukać kompromisu - podkreślali protestujący.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych

Klub PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada on...

zobacz więcej

W czwartek protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych odczytali podczas konferencji prasowej treść listu do pierwszej damy: „Liczymy na pani przybycie i wsparcie naszych postulatów”.

Tego samego dnia do Sejmu przyjechała Agata Kornhauser-Duda. Towarzyszy jej podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu komitetu - wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej.

Dodatkowo rząd zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla opiekunów – zniesieniu limitów na refundowane wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rehabilitację, a także zapowiedział wprowadzenie innych zmian na rzecz dorosłych niepełnosprawnych: korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługa poza kolejnością w aptekach oraz umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

Tydzień temu porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie.

źródło:
Zobacz więcej