GetBack chce się układać. Jest wniosek do sądu

Prokuratura prowadzi dochodzenie ws. firmy GetBack (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zarząd GetBack złożył w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – przyspieszonego postępowania układowego. Prokuratura prowadzi dochodzenie ws. firmy windykacyjnej.

Prokuratura zażądała kopii dokumentów od GetBacku. Przeprowadzenie czynności zlecono CBA

Prokuratura Regionalna w Warszawie zażądała od przedstawicieli spółki GetBack SA wydania dokumentów mogących stanowić dowody w śledztwie dotyczącym...

zobacz więcej

Wcześniej spółka informowała, że jej zarząd zdecydował o przystąpieniu do prac w celu sporządzenia dokumentów, w tym analiz, planów i wniosków, związanych z restrukturyzacją w rozumieniu przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Celem tej decyzji miało być uniknięcie niewypłacalności spółki.

Na początku ubiegłego tygodnia Giełda Papierów Wartościowych, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami GetBack SA. Stało się to po tym, gdy w ubiegły poniedziałek rano GetBack podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł.

Reakcja KNF

Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona „ze wszystkimi zaangażowanymi stronami”. PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF, która złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Po decyzji KNF Prokuratura Regionalna w Warszawie zażądała od przedstawicieli spółki wydania rzeczy mogących stanowić dowody w sprawie w postaci kopii binarnej dokumentacji spółki przechowywanej w wersji elektronicznej – poinformowała w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Przeprowadzenie czynności zlecono funkcjonariuszom warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Zabezpieczenie kopii dokumentów w żaden sposób nie zakłóci i nie utrudni bieżącej działalności spółki GetBack S.A. Działania te mają wyłącznie na celu prawidłowe zabezpieczenie kopii dokumentów i wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy dotyczącej ewentualnych nieprawidłowości w działaniu spółki GetBack S.A.” – zapewniła Prokuratura Krajowa.

Spółka akcyjna GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 roku, a w lipcu 2017 roku akcje GetBack S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej akcji.

źródło:
Zobacz więcej