Cambridge Analytica bankrutuje. „Medialne oblężenie odstraszyło klientów”

Pracownicy zostali poproszeni o zdanie komputerów służbowych (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images)

Zamieszana w gigantyczny skandal z Facebookiem firma doradcza Cambridge Analytica oraz jej brytyjska spółka-matka SCL Elections ogłosiły bankructwo. W oświadczeniu oskarżono media o zaszczucie i wskazano, że zakończenie działalności następuje ze skutkiem natychmiastowym.

Zuckerberg: Cambridge Analytica miała dostęp też do moich danych

Szef Facebooka przyznał, zeznając przed komisją Izby Reprezentantów, że jego prywatne dane zostały sprzedane brytyjskiej firmie doradczej Cambridge...

zobacz więcej

Jako przyczynę podano utratę klientów i rosnące koszty sądowe oraz honoraria prawników w związku ze skandalem. „Medialne oblężenie odstraszyło od nas dosłownie wszystkich klientów i dostawców. W rezultacie uznaliśmy, że dalsza działalność przestała być opłacalna” – poinformowała CA w oświadczeniu.

„W ostatnich miesiącach Cambridge Analytica była przedmiotem wielu nieuzasadnionych oskarżeń i mimo prób prostowania błędów była atakowana za działania, które są nie tylko legalne, ale też powszechnie akceptowane jako standardowy element reklamy internetowej zarówno w obszarze politycznym, jak i komercyjnym” – dodano.

Dziennik „Wall Street Journal” podał, że CA kończy działalność w środę ze skutkiem natychmiastowym i że pracownikom firmy nakazano zdanie służbowych komputerów.

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 87 mln osób zarejestrowanych na Facebooku, które zostały następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku. W związku z aferą przed komisjami amerykańskiego Senatu zeznawał Mark Zuckerberg.

źródło:

Zobacz więcej