Środki na dopłaty dla polskich rolników będą ścięte

Kwitnący rzepak w okolicy Chłopic na Podkarpaciu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

– Polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 ok. 1 proc. mniej funduszy niż obecnie – poinformował w Brukseli unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Wnioski o dopłaty dla rolników tylko przez internet. „Administracja przygotowana”

– To nowe wyzwanie dla polskich rolników i administracji rolnej. Będą pomagały ośrodki doradztwa rolniczego. Chcą się przyłączyć izby rolnicze i...

zobacz więcej

– Dzisiejszy budżet jest moim zdaniem bardziej sprawiedliwy. Pomimo ubytku wynoszącego 12 mld euro w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE (...), pomimo nowych priorytetów, zdecydowana większość rolników zostanie dotknięta bardzo małym cięciem w płatnościach bezpośrednich – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Hogan.

Zaproponowana przez KE suma dla Polski oznacza mniejsze cięcie niż w przypadku większości państw członkowskich, jednak Litwa, Łotwa, Estonia, a nawet Portugalia otrzymają w kolejnej perspektywie finansowej większe fundusze na dopłaty bezpośrednie niż teraz.

– Całkowicie cięcie w budżecie na Wspólną Politykę Rolną (WPR) wynosi 5 proc. (...) Dzisiejsza propozycja stawia na pierwszym miejscu płatności bezpośrednie. Nie zostaną one zmniejszone o więcej niż 3,9 proc. w żadnym państwie członkowskim – podkreślał Hogan.

Rolnicy nadal bez zaległych dopłat. Źle wyliczono ich wysokość?

Istnieje ryzyko, że rząd nie wypłaci w obiecanych terminach zaległych dopłat za 2016 rok, a także tych za 2017 rok – pisze „Gazeta Wyborcza”....

zobacz więcej

Cięcia dla 16 państw

3,9 proc. wyniesie cięcie w dopłatach bezpośrednich w przypadku 16 państw UE. W przypadku sześciu krajów, w tym Polski, również będzie cięcie, jednak mniejsze. Rolnicy z pięciu krajów członkowskich będą mieli podniesione dopłaty.

– Estonia, Łotwa i Litwa będą miały wyższe płatności na hektar o odpowiednio 13,6 proc., 13,2 proc i 12,3 proc. – mówił komisarz. Rumunia i Słowacja nie stracą nic, natomiast mniej niż 1-procentowe zmniejszenie funduszy dotknie poza Polską również Bułgarię.

Źródło z KE tłumaczy, że Polska jest już bardzo blisko średniej unijnej, jeśli chodzi o wysokość dopłat, dlatego fundusze dla naszych rolników nie zostały zwiększone, a nieznacznie obcięte.

CBA zatrzymało siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia płatności rolnych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia płatności rolnych na wielką skalę - dowiedziała się PAP....

zobacz więcej

Maksymalny poziom płatności

Hogan potwierdził również, że KE chce wprowadzić maksymalny limit płatności w wysokości 60 tys. euro. Stracą na tym największe gospodarstwa, ale dzięki temu środki, które zostaną w ten sposób zaoszczędzone, będą mogły być rozprowadzone w ramach danego państwa członkowskiego wśród mniejszych gospodarstw.

– Jeśli państwa członkowskie wykorzystają dobrze tę możliwość, będzie to oznaczało, że (...) przeciętnego rolnika cięcie nie dotknie – przekonywał Hogan.

Z przedstawionego właśnie projektu wieloletnich ram finansowych wynika, że na Wspólną Politykę Rolną na lata 2021-2027 KE chciałaby przeznaczyć 378,9 mld euro.

źródło:

Zobacz więcej