Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” zaapelowało do przebywających w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych o zakończenie protestu. Zdaniem stowarzyszenia zaproponowane przez rząd rozwiązania zapewniają osobom niepełnosprawnym „zdrowie, powrót do zdrowia i sprawności”.
Klub PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada on...
zobacz więcej
„A te są ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze” – czytamy w opublikowanym komunikacie. Wśród rządowych propozycji wartych poparcia stowarzyszenie wymienia: bezkolejkowe korzystanie przez osoby niepełnosprawne ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych; umożliwienie im rehabilitacji w sposób nieograniczony w placówkach, które sami wybiorą oraz korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania.
Zdaniem stowarzyszenia propozycje te są – z punktu widzenia osób dotkniętych niepełnosprawnością – cenniejsze niż próba wynegocjowania 500-złotowego dodatku do renty socjalnej.
Tym bardziej, że – według stowarzyszenia – dodatek ten nie obejmowałby wszystkich osób korzystających z takiej renty, a więc – w praktyce – dzieliłby osoby niepełnosprawne na uprzywilejowane oraz nie.
Protestujący w Sejmie rodzice dorosłych niepełnosprawnych odrzucili zaproszenie minister rodziny na rozmowy do Centrum Dialog. Tłumaczą, że jak...
zobacz więcej
Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu Komitetu – wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej.
Dodatkowo rząd zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla opiekunów - zniesieniu limitów na refundowane wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rehabilitację, a także zapowiedział wprowadzenie innych zmian na rzecz dorosłych niepełnosprawnych: korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługa poza kolejnością w aptekach oraz umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.
Tydzień temu porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie.