RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” wzywa do zakończenia protestu

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” zaapelowało do przebywających w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych o zakończenie protestu. Zdaniem stowarzyszenia zaproponowane przez rząd rozwiązania zapewniają osobom niepełnosprawnym „zdrowie, powrót do zdrowia i sprawności”.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych

Klub PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada on...

zobacz więcej

„A te są ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze” – czytamy w opublikowanym komunikacie. Wśród rządowych propozycji wartych poparcia stowarzyszenie wymienia: bezkolejkowe korzystanie przez osoby niepełnosprawne ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych; umożliwienie im rehabilitacji w sposób nieograniczony w placówkach, które sami wybiorą oraz korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania.

Zdaniem stowarzyszenia propozycje te są – z punktu widzenia osób dotkniętych niepełnosprawnością – cenniejsze niż próba wynegocjowania 500-złotowego dodatku do renty socjalnej.

Tym bardziej, że – według stowarzyszenia – dodatek ten nie obejmowałby wszystkich osób korzystających z takiej renty, a więc – w praktyce – dzieliłby osoby niepełnosprawne na uprzywilejowane oraz nie.

„Prosimy: podejmując decyzję kierujcie się swoją mądrością i przyszłością, a nie podszeptami ludzi spoza waszego/naszego środowiska, którzy dzięki wam chcą rozgrywać często bardzo brudne gierki dla zbicia swego kapitału” – czytamy na zakończenie komunikatu stowarzyszenia.

Rodzice niepełnosprawnych nie będą rozmawiać z minister Rafalską poza Sejmem

Protestujący w Sejmie rodzice dorosłych niepełnosprawnych odrzucili zaproszenie minister rodziny na rozmowy do Centrum Dialog. Tłumaczą, że jak...

zobacz więcej

Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu Komitetu – wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej.

Dodatkowo rząd zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla opiekunów - zniesieniu limitów na refundowane wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rehabilitację, a także zapowiedział wprowadzenie innych zmian na rzecz dorosłych niepełnosprawnych: korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługa poza kolejnością w aptekach oraz umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

Tydzień temu porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie.

źródło:
Zobacz więcej