„TVP Polonia to część historii Polski”

W tym roku TVP Polonia świętuje ćwierćwiecze swego istnienia (fot. arch.PAP/Paweł Kula)

– Dzieje TVP Polonia to nie tylko część historii polskiej telewizji, ale część historii Polski w ogóle – podkreśla Filip Frąckowiak, zastępca dyrektora stacji, która w tym roku świętuje ćwierćwiecze swego istnienia. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

„Wciąż młodzi, a już dojrzali”. Jubileusz TVP Polonia

zobacz więcej

Filip Frąckowiak mówił w radiowej Jedynce, że kamery TVP Polonia uchwyciły, jak w ciągu ćwierćwiecza zmieniały się środowiska polonijne. Pokazywały m.in. duże fale powrotów naszych rodaków do kraju po przemianach ustrojowych na początku lat 90. i emigrację po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Wskazał, że obecnie TVP Polonia stawia między innymi na edukację i na docieranie do naszych rodaków na całym świecie nie tylko za pomocą telewizora, dlatego na stronie internetowej TVP Polonia jest zakładka z programami edukacyjnymi.

Gość Jedynki podkreślił, że bardzo ważne jest, by młodzież, wychowująca się w rodzinach polskich poza granicami kraju lub w rodzinach mieszanych, miała dostęp do audycji w języku polskim.

TVP Polonia rozpoczęła stałe nadawanie 31 marca 1993 roku. Wcześniej, od października 1992 roku, prowadzona była emisja próbna.

źródło:
Zobacz więcej