„Nowa era”. Ambasador Chin chwali relacje z Polską

Prezydenci Andrzej Duda i Xi Jinping gościli się nawzajem (fot. Damir Sagolj - Pool/Getty Images)

„Optymizmem napawa rozwój stosunków chińsko-polskich. Objęcie stanowiska w tej »nowej erze« to dla mnie zarazem wielka odpowiedzialność, a także zaszczyt” – pisze w artykule dla „Rzeczpospolitej” Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce. Wskazuje, że jedną najważniejszych dla niego sfer działania jest „pogłębianie zaufania politycznego”.

Polska chce wykorzystać potencjał Bałtyku w handlu z Chinami

Mateusz Morawiecki apeluje do Chin o korzystanie z polskich portów w handlu z Europą Środkową i Wschodnią. Wicepremier, minister finansów i rozwoju...

zobacz więcej

„W ostatnich latach częste są wzajemne wizyty władz wysokiego szczebla, warto tu podkreślić historycznej wagi wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga, które odbyły się w odstępie pół roku w latach 2015 i 2016. Właśnie wtedy relacje chińsko-polskie zostały podniesione do poziomu wszechstronnego strategicznego partnerstwa” – podkreślił.

„Sądzę, że relacje na wysokim szczeblu są swoistym kompasem wskazującym kierunek rozwoju stosunków między dwoma krajami, zatem dołożę wszelkich starań, by wspierać realizację istotnych ustaleń między przywódcami naszych krajów, by stale pogłębiało się zaufanie polityczne między nimi, a wzajemna współpraca rozwijała się zarówno na polu stosunków bilateralnych, jak i multilateralnych, i by dalej wzbogaceniu ulegała treść chińsko-polskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego” – dodał dyplomata.

Znaczący wzrost obrotów

Liu wskazał, że Chiny i Polska są w swoich regionach „wzajemnie największymi partnerami handlowymi”. „W 2017 r. chińsko-polskie obroty handlowe osiągnęły 21,23 mld dolarów, co w porównaniu z zeszłym rokiem stanowi wzrost o 20,4 proc. Wartość inwestycji dwukierunkowych stale rośnie, a takie firmy jak Huawei czy Liugong znakomicie rozwijają się nad Wisłą. W wyniku chińskich inwestycji w Polsce powstało ponad 20 tys. miejsc pracy z 95 proc. zatrudnieniem pracowników lokalnych” – zwrócił uwagę.

Ambasador zauważył, że Chiny i Polska są także ważnymi partnerami w ramach projektów „Pas i szlak” oraz „16+1”. „Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej członkiem założycielem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, jednym z pierwszych państw, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach »Pasa i szlaku«, jest także ważnym hubem transportowym dla 11 połączeń kolejowych China Railway Express” – dodał.

„Oczywiście nie wykorzystuje to potencjału obu krajów, przed nami wiele możliwości rozwoju. Współpraca pragmatyczna jest dla rozwoju relacji między krajami tym, czym balast dla statku - pozwala utrzymać równowagę i nie dopuszcza do wywrotki, dlatego dołożę wszelkich starań, by współpraca na polu handlu i gospodarki, inwestycji, infrastruktury, techniki itd. była coraz bliższa oraz by rosnący potencjał współpracy przynosił praktyczne, korzystne dla obu narodów rezultaty” – zapewnił Liu Guangyuan.

źródło:
Zobacz więcej