Święto Pracy po turecku. Aresztowano 84 opozycjonistów

Opozycyjne demonstracje były obstawiane przez policję (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

84 osoby aresztowała w Stambule turecka policja podczas obchodów Międzynarodowego Święta Pracy. Zarówno w Stambule, jak i w innych tureckich miastach zastosowano we wtorek wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Święto Pracy w Paryżu: sowieckie flagi, zamieszki, butelki z benzyną

Manifestacje pierwszomajowe we Francji przebiegły spokojnie w głównych miastach na prowincji, natomiast w Paryżu doszło do starć między...

zobacz więcej

Tureckie władze zakazały na 1 maja zgromadzeń w niektórych miejscach, w tym na głównym placu – Taksim w europejskiej części Stambułu. Był on ogrodzony przez policję, a zwolennicy opozycji, którzy próbowali się do niego dostać – jak donoszą media – zostali aresztowani.

W Stambule zmobilizowano ponad 26 tys. policjantów. Funkcjonariusze mieli do dyspozycji trzy helikoptery, 85 armatek wodnych i prawie 70 opancerzonych wozów. Tysiące osób wzięło udział w zgromadzeniu, które po wschodniej stronie miasta zorganizowały związki zawodowe i partie polityczne, w tym główna opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP).

Związkowcy uczcili pamięć zamordowanych podczas pierwszomajowych uroczystości w 1977 roku, kiedy niezidentyfikowani sprawcy otworzyli ogień do protestującego tłumu. Zginęły wtedy 37 osoby. Mówili też o aktualnych problemach pracujących i życzyli bardziej „wolnej i demokratycznej” Turcji.

Uroczystości z okazji Międzynarodowego Święta Pracy odbyły się też m.in. w Ankarze, stolicy Turcji, gdzie w stan gotowości postawiono 4,5 tysiąca policjantów.

źródło:
Zobacz więcej