Nie żyje Wanda Wiłkomirska

Wanda Wiłkomirska koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami (fot. PAP/ Jakub Kamiński)

Nie żyje Wanda Wiłkomirska, znakomita polska skrzypaczka, profesor i pedagog. Miała 89 lat.

Nie żyje mistrz kina włoskiego

W wieku 88 lat po długiej chorobie zmarł w Rzymie włoski reżyser Vittorio Taviani. Wraz ze swym bratem Paolo nakręcił wiele filmów, uznanych za...

zobacz więcej

Pochodziła z zasłużonej dla polskiej muzyki rodziny. Koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta.

Zajmowała się też kameralistyką, grając z rodzeństwem jako Trio Wiłkomirskich, a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maisky'm.

Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie, Budapeszcie, Konkursu Bachowskiego w Lipsku i Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu.

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Była też zapraszana na tournées przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney. Specjalnie dla niej stworzono etat solistki Filharmonii Narodowej.

Po 13 grudnia 1981 roku, w stanie wojennym, wyjechała z kraju. Wróciła dopiero po upadku komunizmu, w 1990 r.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich. Niektóre z nich były jej dedykowane. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień.

źródło:
Zobacz więcej