Politycy PO i dziennikarze zamieszczają fałszywe tweety o Jakim. „To z fake'ów się pośmiać nie wolno?”

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Kolejna granica obniżania standardów w polityce i mediach została przekroczona. W ciągu ostatnich dwóch dni fake newsy dotyczące Patryka Jakiego, Polskiej Fundacji Narodowej czy dziennikarza Stanisława Janeckiego rozpowszechniali politycy PO, dziennikarze czy nawet sama Platforma Obywatelska.

Takiego fejka jeszcze nie było. PO uderza w Jakiego i nielubiane media

Obrazek udający zrzut ekranu pojawił się na anonimowym koncie twitterowym, ale szybko podchwycili go czołowi politycy Platformy Obywatelskiej:...

zobacz więcej

Posłowie Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann i Marcin Kierwiński zamieścili na swoich profilach na Twitterze fałszywą wiadomość dotyczącą kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Obrazek udający zrzut ekranu sugerował, jakoby izraelskie służby są zamieszane w kampanię kandydata Zjednoczonej Prawicy.

W tej sprawie interweniował Jacek Karnowski, publicysta wPolityce.pl, ale na nic zdało się jego dementi, fejkowy zrzut ekranu na twitterowych kontach Kierwińskiego i Neumanna wisiał kilkanaście godzin. Fałszywą informację z profilu na Twitterze usunął Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl, a później zniknęła ona też ze stron posłów Platformy Obywatelskiej.

Fałszywym obrazkiem został zaatakowany także Stanisław Janecki. Nieprawdziwy tweet sugerował, jakoby dziennikarz wPolityce.pl miał rozmawiać na Skypie z wicedyrektorem Mosadu ws. fejkowego tweeta na temat ingerencji izraelskich służb w kampanię Patryka Jakiego. W poniedziałek wieczorem fałszywy zrzut ekranu rozpowszechnił dziennikarz RMF Tomasz Skory, który umieścił na swoim twitterowym koncie obrazek dotyczący Polskiej Fundacji Narodowej. Na zdjęciu widnieje prezes instytucji i przerobiony pasek informacyjny TVP Info o treści: „Polska Fundacja Narodowa pomaga Patrykowi Jakiemu w walce o fotel prezydenta Warszawy”.

Dementi fundacji nie pomogło, tweet, jak widać, wisi do tej pory. Dziennikarz RMF bez żadnego zażenowania brnął dalej, kiedy zarzucono mu brak profesjonalizmu. Tomasz Skory odniósł się też do fałszywej informacji dotyczącej Stanisława Janeckiego, przekazując ją dalej. Na zwrócenie uwagi, że po raz kolejny publikuje treści niezgodne z prawdą, odparł: „To z fake'ów się pośmiać nie wolno?”

źródło:
Zobacz więcej