Rodzice niepełnosprawnych nie będą rozmawiać z minister Rafalską poza Sejmem

Briefing prasowy protestujących opiekunów osób niepełnosprawnych (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Protestujący w Sejmie rodzice dorosłych niepełnosprawnych odrzucili zaproszenie minister rodziny na rozmowy do Centrum Dialog. Tłumaczą, że jak wyjdą z budynku, już do niego nie będą mogli wrócić.

„Rząd próbuje rozwiązać problem”. „Protest można było zakończyć w pół dnia”

Problemy niepełnosprawnych i ich opiekunów zdominowały debatę publiczną. Tak też było w programie „Woronicza 17”. – Nasz rząd, w przeciwieństwie do...

zobacz więcej

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaprosiła protestujących w Sejmie na rozmowy na 13.00. Protestujący są skłonni rozmawiać bez udziału mediów. „Podtrzymujemy zaproszenie do rozmów z protestującymi w CPS »Dialog«” –poinformowało MRPiPS w oświadczeniu. „Dialog polega na tym, że obydwie strony wykazują dobrą wolę do rozmów. Minister zapewniła, że osoby, które opuszczą Sejm na czas rozmów, po ich zakończeniu ponownie zostaną wpuszczone do gmachu parlamentu. Jesteśmy otwarci na dialog” – oświadczył resort

W Sejmie od 18 kwietnia trwa protest osób skupionych w Komitecie Protestacyjnym Rodziców Niepełnosprawnych. Rząd zaproponował im m. in. wzrost renty socjalnej do wysokości renty minimalnej, zniesienie limitów na refundowane wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania niepełnosprawnych i rehabilitację, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

We wtorek porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie, którzy domagają się dodatku w gotówce, w wysokości 500 zł.

źródło:
Zobacz więcej