RAPORT

Pogarda

Genialna 22-latka bez smartfona. Jej karierę naukową śledzi NASA

Sabrina Pasterski (fot. Rich Polk/Getty Images for Young Women's Honors )
Sabrina Pasterski (fot. Rich Polk/Getty Images for Young Women's Honors )

Najnowsze

Popularne

Sabrina Pasterski, 22-latka pochodząca z amerykańsko-kubańskiej rodziny, jest uznawana za nowe wcielenie Einsteina. Jej dokonaniom bacznie przyglądają się m.in. specjaliści z NASA. Nadzieja naukowców ma swoje zasady: nie korzysta ze smartfona ani z mediów społecznościowych.

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości

Roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą doprowadzić do wybuchu przerażającego, globalnego konfliktu jądrowego – ostrzega...

zobacz więcej

Świat usłyszał o Pasterski, gdy miała 14 lat. Wtedy to w garażu swoich rodziców zbudowała jednosilnikowy samolot. Ze swoim projektem zgłosiła się w 2008 roku do sekretariatu Massachusetts Institute of Technology, budząc tam entuzjazm – informuje portal generacjasmart.pl.

Dzięki projektowi samolotu Pasterski została przyjęta na studia z fizyki i skończyła je z najwyższą średnią. Obecnie pisze doktorat na Harvardzie. Zajmuje się czasoprzestrzenią, grawitacją kwantową i teorią czarnych dziur. Z 22-latką współpracować chcą renomowane instytucje i firmy, zajmujące się inżynierią i technologią, a jej karierze naukowej bacznie przyglądają się m.in. przedstawiciele NASA.

Pasterski intryguje swoimi zasadami. Jak mówi, nigdy nie miała chłopaka, a interesują ją tylko projekty naukowe. Nie korzysta z mediów społecznościowych ani ze smartfona, gdyż – jak wyjaśnia – „jej umysł musi być sprawny”. Prowadzi jedynie stronę internetową PhysicsGirl, na której dzieli się ze światem swoimi osiągnięciami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej