RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Będą dopłaty do czynszów dla osób z niskimi dochodami. Zobacz, kto może liczyć na ulgi

Pierwszeństwo będą mieć osoby niepełnosprawne i starsze (fot. Fotolia/hamohiki)
Pierwszeństwo będą mieć osoby niepełnosprawne i starsze (fot. Fotolia/hamohiki)

Od przyszłego roku będą przyznawane dopłaty do czynszów dla osób z niskim dochodami – podkreślił w wywiadzie dla poniedziałkowego „Faktu” wiceminister infrastruktury i rozwoju Artur Soboń.

Budujące wieści z Siedlemina. Oddano pierwsze osiedle w projekcie Mieszkanie plus

W Siedleminie koło Jarocina oddano pierwsze osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie plus. Powstało tam 96 mieszkań. Ich budowę rozpoczęto w...

zobacz więcej

„Projekt ustawy jest przygotowany. Dopłaty mają być wsparciem np. dla osób, które przyjechały za pracą i chcą wynająć mieszkanie. Program nasz skierowany jest do osób, które mają za niskie dochody, by wziąć kredyt mieszkaniowy, ale zbyt wysokie, aby dostać lokal komunalny” – powiedział Soboń w wywiadzie dla gazety.

Zwrócił uwagę, że dopłaty do czynszów mają być wyłącznie do nowych inwestycji. „Ale nie tylko w ramach »Mieszkania plus«, ale także TBS-ach, spółdzielniach mieszkaniowych czy mieszkań czynszowych budowanych przez deweloperów” – zaznaczył wiceminister. Jak mówił, ministerstwo przyjęło założenie, że największa pomoc potrzebna jest „na starcie”.

„Wraz ze stabilizacją pozycji zawodowej ta pomoc powinna się zmniejszać. Ale, rzeczywiście, to jeszcze jest do przemyślenia” – powiedział Soboń.

Podkreślił, że wśród kryteriów, jakie stosować będą gminy przyjmujące wnioski o dopłaty, pierwszeństwo będą mieć osoby niepełnosprawne czy starsze. „I możliwe, że tym grupom osób nie będziemy zmniejszać dopłat i ich wysokość będzie taka sama przez 9 lat” – oświadczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej