RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Laicyzacja w Niemczech. Nasi sąsiedzi nie chcą krzyży w urzędach

Rząd Bawarii nakazał zawieszanie krzyży w urzędach (fot. pixabay.com/sspiehs3)
Rząd Bawarii nakazał zawieszanie krzyży w urzędach (fot. pixabay.com/sspiehs3)

Dwie trzecie Niemców jest przeciwna obecności krzyży w urzędach państwowych – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Emnid. Sondaż przygotowano po decyzji rządu Bawarii, który nakazał w landzie zawiesić krzyże w urzędach.

Premier Bawarii: w każdym urzędzie państwowym ma wisieć krucyfiks

„Na posiedzeniu rządu postanowiliśmy, że od 1 czerwca w każdym urzędzie państwowym ma wisieć krzyż. Po posiedzeniu sam powiesiłem krzyż w siedzibie...

zobacz więcej

Według sondażu, 64 proc. Niemców nie chce krzyży w urzędach. Pomysł bawarskiego rządu popiera jedynie 29 proc. ankietowanych. Nawet wśród katolików decyzja ta nie spotkała się w większości ze zrozumieniem. 48 proc. katolików jest przeciwna krzyżom w urzędach, 38 proc. popiera ich obecność. Krzyży nie chce natomiast 62 proc. protestantów.

Sondaż, którego wyniki publikuje niedzielne wydanie „Bilda”, przeprowadzono po decyzji rządu Bawarii, który nakazał zawieszenie krzyży we wszystkich podległych mu urzędach. Postanowienie wywołało wiele kontrowersji.

Premier Bawarii Markus Söder tłumaczył wprawdzie, że krzyż nie jest w tym przypadku symbolem religijnym, a znakiem bawarskiej tożsamości i dziedzictwa kulturowego, ale jego przeciwnicy zarzucili mu naruszanie konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa.

Pojawiły się również zarzuty, że decyzja jest elementem kampanii wyborczej rządzącej w Bawarii CSU przed wyborami do parlamentu krajowego zaplanowanymi na październik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej