Hiszpania: Sąd oczyścił 5 mężczyzn z zarzutu gwałtu, ale skazał ich na 9 lat

Reakcja zgromadzonych przed sądem w Pampelunie na wyrok (fot: PAP/EPA/Villar Lopez)

Sąd w Pampelunie skazał pięciu mężczyzn na kary dziewięciu lat więzienia za seksualne wykorzystanie 18-latki podczas dorocznej fiesty ku czci św. Firmina w 2016 r. Podsądni zostali jednak oczyszczeni z zarzutu gwałtu zbiorowego na kobiecie.

Włochy: Polka zgwałcona przez czterech napastników. Policja szuka Afrykańczyków

W nocy w Rimini we Włoszech Polka została zgwałcona przez czterech napastników. Do tragedii doszło, kiedy kobieta wybrała się z mężem na plażę....

zobacz więcej

Sanfermines to popularna fiesta urządzana przy okazji odpustu we wspomnienie św. Firmina (7 lipca). Trwa ponad tydzień i odbywa się w Pampelunie na północy Hiszpanii. Stolicę Nawarry odwiedza wówczas ponad milion osób. Jedną z głównych atrakcji są encierros, czyli gonitwy z bykami na ulicach miasta.

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się doniesienia o aktach przemocy seksualnej podczas fiesty, dlatego też sprawa pięciu turystów z Sewilii, którzy wykorzystali seksualnie 18-latkę z Madrytu, wywołała powszechne oburzenie w całej Hiszpanii. Przed gmachem sądu zgromadzili się protestujący, którzy wykrzykiwali: „To nie jest wykorzystywanie seksualne, to jest gwałt”.

Prokurator domagał się ponad 20 lat pozbawienia wolności dla każdego z podsądnych. Proces trwał pięć miesięcy i toczył się za zamkniętymi drzwiami ze względu na ochronę tożsamości ofiary.

Zarzut wykorzystywania seksualnego w hiszpańskim systemie prawnym różni się od gwałtu tym, że nie obejmuje przemocy ani zastraszania. Pięciu mężczyzn, w tym były policjant i były żołnierz, a także pochodząca z Madrytu ofiara nie byli obecni w sądzie. Cała piątka podsądnych przebywa w areszcie od lipca 2016 r.

Sędzia nakazał także skazanym zapłacenie ofierze odszkodowania w wysokości 50 tys. euro. Od wyroku mężczyźni mogą się odwołać do Sądu Najwyższego.

źródło:
Zobacz więcej