RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzymscy legioniści na terenie Polski. Sensacyjne odkrycie na Kujawach

Tak duże nagromadzenie zabytków związanych z obecnością Rzymian w rejonie Kujaw świadczy o tym, że obszar ten również musiał stanowić regionalne centrum kulturowe i społeczne (fot. REUTERS/David W Cerny)
Tak duże nagromadzenie zabytków związanych z obecnością Rzymian w rejonie Kujaw świadczy o tym, że obszar ten również musiał stanowić regionalne centrum kulturowe i społeczne (fot. REUTERS/David W Cerny)

– Na terenie Kujaw 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego – powiedział dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW.

Polskie kopalnie rud ołowiu wpisane na prestiżową listę zabytków UNESCO

– To 15 polski obiekt, wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie – mówił minister kultury Piotr Gliński podczas...

zobacz więcej

Poszukiwacze skarbów, którzy jako pierwsi wpadli na trop Rzymian, przekazali część swoich znalezisk badaczom przeszłości. Najwięcej starożytnego sprzętu znaleziono na obszarze między wsiami Gąski i Wierzbiczany (woj. kujawsko-pomorskie).

– Wśród wielu przekazanych przedmiotów metalowych były również liczne okucia ze stopu miedzi. Okazało się, że są to unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego i stroju rzymskich legionistów. Wiele z nich to zabytki unikatowe w tej części Europy – powiedział dr hab. Bartosz Kontny, który dokonał ich identyfikacji.

Archeolodzy zaalarmowani znaleziskami dostarczanymi przez poszukiwaczy skarbów sami udali się w teren, gdzie przeprowadzili zarówno wykopaliska, jak i badania powierzchniowe. W ten sposób w ostatnich miesiącach zespół pod kierunkiem Marcina Rudnickiego z Instytutu Archeologii UW natrafił na kolejne zabytki o podobnym charakterze.

– To pierwsze bardzo mocne dowody na faktyczną obecność rzymskich żołnierzy na obszarach dzisiejszej Polski – uważa Kontny.

Wśród unikatowych zabytków są metalowe zawieszki, które zdobiły rzemienie rzymskiego oporządzenia końskiego. Miały kształt fallusów lub wulw. – Były to amulety, które miały zapewnić szczęście i chronić przed złymi siłami, czyli miały znaczenie apotropaiczne – opowiada dr hab. Kontny.

Jako prawdziwy unikat wśród analizowanych zabytków archeolog wskazuje pozłacaną, miedzianą aplikację pasa biodrowego. Przedstawia ona włócznię beneficiariusa, czyli wysokiego rangą oficera armii rzymskiej. – Był to atrybut jego władzy – uważa archeolog.

Tak duże nagromadzenie podobnych rzymskich przedmiotów w innych miejscach na terenie barbarzyńskiej Europy – np. w środkowych Niemczech (gdzie np. werbowano miejscową ludność do legionów) jest jednoznacznie wiązane z fizyczną obecnością Rzymian.

– Jednak takich punktów jest zaledwie kilka na mapie Europy – zaznacza archeolog.

W jego ocenie tak duże nagromadzenie zabytków związanych z obecnością Rzymian w rejonie Kujaw świadczy o tym, że obszar ten również musiał stanowić regionalne centrum kulturowe i społeczne. – Mogło być również związane ze szlakiem bursztynowym; Rzymianie bardzo cenili ten surowiec – dodaje naukowiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej