RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unia tnie fundusze dla Polski

2 maja KE przedstawi założenia unijnego budżetu na lata 2021-2027 (fot. European Commission)

Nawet o kilkadziesiąt miliardów mogą być mniejsze niż w latach 2007-14 fundusze z polityki spójności dla Polski. „Rzeczpospolita” dotarła do założeń projektu finansów Unii Europejskiej na lata 2021-27, który Komisja Europejska ma przedstawić 2 maja.

Szymański: Fundusze UE nie mogą być instrumentem politycznej presji

Prawa każdego państwa członkowskiego UE, np. w zakresie równego dostępu do budżetu, są chronione traktatem – przypomniał wiceminister spraw...

zobacz więcej

Dziennik ocenia, że reforma zupełnie zmieni naszą pozycję w Unii – w 2016 r. byliśmy największym beneficjentem unijnego budżetu; ale w 2027 r., pod koniec kolejnej perspektywy budżetowej, Polska ma być już płatnikiem netto do kasy UE.

To jest po części efekt tego, że się bogacimy i kolejne regiony zbliżają się do średniej unijnej, co odbierze nam prawo do części pieniędzy z polityki spójności. Wynika to również z tego, że funduszy na finansowanie polityki spójności tym razem będzie mniej – powołując się na źródło gazeta twierdzi, że minimalnie o 6 proc. Uwzględniając inflację oznaczałoby to ubytek 7-20 proc., zależnie od roku.

Cięcia to również efekt Brexitu, który tworzy lukę w przychodach rzędu 12-14 mld euro oraz pojawienie się nowych priorytetów, jak obrona czy bezpieczeństwo. „Rz” wskazuje, że oznaczałoby to spadek wpływów z polityki spójności o 5-15 mld euro w ciągu siedmiu lat wobec 77 mld euro w latach 2014-20.

Ubytek ma być jednak jeszcze większy – dowodzi dziennik – gdyż zmieni się metodologia. Informator sugeruje, że pojawią się nowe wskaźniki.

źródło:
Zobacz więcej