RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koniec z nękaniem turystów. Będą wysokie kary dla handlarzy

W ostatnich latach branża turystyczna w Egipcie podupadła (fot. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh)
W ostatnich latach branża turystyczna w Egipcie podupadła (fot. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh)

Nawet 10 tys. funtów egipskich (około 570 dolarów) grzywny będą musieli zapłacić handlarze za zbyt nachalne zachowanie wobec turystów. Władze Egiptu zmieniły prawo w celu ożywienia sektora turystycznego.

Kobieta w Egipcie, czyli jak przeżyć w kurorcie

Magdalena Żuk, wybierając się samotnie na wakacje do Egiptu, podjęła spore ryzyko. – Jeśli kobieta jest sama lub tylko w towarzystwie innych...

zobacz więcej

Informacja już wywołała niepokój wśród osób pracujących m.in. w rejonie słynnych piramid w Gizie, gdzie turystom oferowanych jest szczególnie dużo atrakcji – różnorodne pamiątki czy przejażdżki na wielbłądzie. Agencja AP przytacza słowa jednego z miejscowych handlarzy, który stwierdził, że „ustawa uderzy głównie w najbiedniejszych, którzy starają się wyżywić swoje rodziny”.

Zahi Hawass, jeden z czołowych egiptologów na świecie i wieloletni sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury, uważa jednak, że kary nie będą wystarczająco wysokie, aby powstrzymać przed nękaniem turystów. – Należałoby rozważyć kary pozbawienia wolności, bo niektóre praktyki zdecydowanie szkodzą egipskiej turystyce – ocenił

Turyści odwiedzający słynne miejsca w Egipcie bardzo często są nachalnie zaczepiani przez grupy młodych mężczyzn, którzy oferują miejscowe atrakcje, takie jak pamiątki, wycieczki i różnego rodzaju przejażdżki po okolicy. Policja rzadko w takich sytuacjach interweniuje.

Przemysł turystyczny w Egipcie, najważniejszy sektor gospodarki, bardzo mocno podupadł w 2011 r., gdy w wyniku masowych protestów społecznych zginęło ponad 300 osób, a od władzy został odsunięty długoletni autokratyczny prezydent Hosni Mubarak. Zawirowania polityczne i wzrost liczby radykalnych islamistów spowodowały, że Egipt stał się krajem niebezpiecznym, w związku z czym turyści z całego świata zaczęli omijać to miejsce.

W zeszłym roku według oficjalnych danych Egipt odwiedziło 8,3 mln turystów, w porównaniu z 15 mln w 2010 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej