Polska i Węgry wesprą chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Polska i Węgry zdecydowały o realizacji, przy współpracy z organizacjami kościelnymi, wspólnego programu wzmacniającego lokalne chrześcijańskie wspólnoty na Bliskim Wschodzie – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. – Polska zadeklarowała 48 mln zł na pomoc humanitarną dla Syrii – poinformowała Beata Kempa.

Papież Franciszek wspiera polską pomoc dla Syrii

Podczas środowej audiencji generalnej Papież Franciszek skierował pozdrowienia do obecnych w Watykanie młodych wolontariuszy Caritas Polska, którzy...

zobacz więcej

– Zadeklarowaliśmy, jeśli chodzi o pomoc stricte humanitarną, kwotę około 48 mln zł. To jest kwota wyższa niż w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że uda się tę kwotę rozdysponować bez większych utrudnień, aczkolwiek wiemy, że jest już duży problem z wjazdem na teren Syrii dla naszych i nie tylko naszych organizacji – oświadczyła minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Minister ds. pomocy humanitarnej w KPRM przewodniczyła polskiej delegacji na konferencję „Wspieranie przyszłości Syrii i regionu” zorganizowanej pod auspicjami UE i ONZ w Brukseli.

Na konferencji apelowano również, aby organizacje pozarządowe z całego świata z pomocą humanitarną wpuszczać na teren Syrii i nie ograniczać im możliwości niesienia pomocy, szczególnie tam, gdzie trwa wojna – dodała Kempa.

Zaznaczyła także, że Polska będzie miała też wkład w pomoc uchodźcom syryjskim przebywającym w Turcji. Na to trafi ok. 12,5 mln euro. – To jest wymagana kwota. Takiej kwoty wymaga UE i taką zadeklarowaliśmy – powiedziała minister. Turcja przyjęła ok. 3 mln uchodźców. Beata Kempa zaznaczyła, że jest to pomoc przede wszystkim rozwojowa, m.in. na infrastrukturę mieszkalną czy miejsca pracy.

Jak wyjaśniła, Polska będzie przeznaczać środki z budżetu państwa na pomoc poprzez organizacje pozarządowe, zgodnie z ich możliwościami. Wśród organizacji, które współpracują z rządem w kwestii pomocy humanitarnej, wymieniła Polską Akcję Humanitarną, Polską Misję Medyczną, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Caritas i Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jak powiedziała, uczestnicy konferencji podkreślali potrzebę zakończenia konfliktu we Syrii. Zwracali uwagę na to, że się nasila, jak również na przypadki użycia broni chemicznej. Dodała, że pojawił się apel, aby wyjaśnić kwestie użycia broni chemicznej w tym kraju i pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Caritas: co trzeci chrześcijanin w Aleppo korzysta z polskiej pomocy

Jedna trzecia chrześcijan w Aleppo korzysta z pomocy Polaków i polskiego Kościoła. W ciągu pięciu miesięcy działania programu „Rodzina Rodzinie"...

zobacz więcej

O pomocy dla Syrii i regionu minister Kempa rozmawiała z komisarzem UE Christosem Stylianidesem. Jak mówiła po tym spotkaniu, trzeba zadbać, by młodzi ludzie mieszkający w obozach dla uchodźców nie byli "straconym pokoleniem".

– W wielu kwestiach absolutnie się zgadzamy. (...) Komisarz zapytał mnie o moje zdanie, jeśli chodzi o ewentualny zakres pomocy dla Libanu, Jordanii i Syrii. Zgodził się co do moich postulatów, aby pokolenie młodych, które przebywa w obozach lub wśród ludności Jordanii i Libanu, nie było pokoleniem straconym. Bezwzględnie postawimy na edukację - obok oczywiście pomocy humanitarnej. Tak żeby ci ludzie, powróciwszy ewentualnie do Syrii lub funkcjonując w Jordanii lub Libanie, mieli pracę – powiedziała Kempa po rozmowie ze Stylianidesem.

Polska i Węgry wesprą chrześcijan

Natomiast przedstawiciel Węgier, minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó poinformował, że jego kraj wspólnie z Polską zdecydował o realizacji programu wzmacniającego lokalne chrześcijańskie wspólnoty na Bliskim Wschodzie. Program ma być realizowany przy współpracy z organizacjami kościelnymi.

Szijjártó zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Węgry poważnie myślą o odbudowie Syrii i o tym, by Europa, jako chrześcijański kontynent, otwarcie broniła wypędzonych ze swoich domów społeczności chrześcijańskich.

Węgierski minister oznajmił, że na spotkaniu z polską minister odpowiedzialną za humanitarne programy pomocowe Beatą Kempą obie strony potwierdziły, że żadne z dwu państw nie chce przyjmować nielegalnych imigrantów i oba obstają przy stanowisku, że pomocy należy udzielać tam, gdzie pojawiają się problemy, a zamiast wspierania nielegalnej imigracji, trzeba przyczyniać się do tego, by ludzie mogli prowadzić godne i bezpieczne życie w swoim własnym domu.

Szijjártó oświadczył również, że Węgry i Liban już podpisały porozumienie, na mocy którego rząd węgierski przeznaczy 460 mln forintów (ponad 6 mln zł) na odnowienie około 30 kościołów w Libanie.

źródło:

Zobacz więcej