Prezydent: mam nadzieję, że do „piątki Morawieckiego” dołączy postulat ws. niepełnosprawnych

– Poprosiłem minister Rafalską, żeby rozmawiała z premierem o spełnieniu drugiego postulatu protestujących w Sejmie ; żeby przyjąć propozycję jego spełnienia w formule ratalnej, stworzyć program jego realizacji – poinformował prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego (Lubuskie).

Na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego prezydent powiedział, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Jak zaznaczył, podziękował Rafalskiej „za ten jeden postulat, którego spełnienie już obiecała – za podniesienie wysokości renty socjalnej do (poziomu) najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy”.

– Jest jeszcze drugi z tych dwóch najważniejszych postulatów, bardzo trudny do spełnienia, bo rzeczywiście w skali kraju to kwota 9 mld zł; to nie są żarty, cały program 500 plus to mniej więcej 23 mld, więc skala tego oczekiwania jest po prostu ogromna w każdym roku budżetowym – dodał prezydent.

Oświadczył jednak, że poprosił szefową MRPiPS, by „rozmawiała na ten temat z panem premierem (Mateuszem Morawieckim)”. – Żeby wziąć tę propozycję, którą panie w Sejmie przedstawiły: jakiegoś rozłożenia tego w formule ratalnej, spełnienia tego fragmentami, jakiegoś programu realizacji tego ważnego postulatu, tego świadczenia rehabilitacyjnego – podkreślił.


Kolarski: Prezydent w stałym kontakcie ze stroną rządową ws. niepełnosprawnych

„Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa

Jak zaznaczył Duda, pomoc osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza całkowicie niepełnosprawnym i niezdolnym do samodzielnego życia „powinna być świadczona”.

– Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują – zasługują na najwyższy szacunek. Tak jak kiedyś powiedziałem, rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek – mówił prezydent.

Zaznaczył, że państwo jest również winne ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom wsparcie. – I trzeba tych możliwości wsparcia szukać. Wierzę w to, że uda się to znaleźć, że uda się to zrealizować. Może nie wszystko od razu, może nie wszystko w jednym momencie, ale (...) trzeba je realizować w miarę tego, jak państwo jest coraz silniejsze, coraz zamożniejsze i coraz większe są wpływy do państwowego budżetu – oświadczył Andrzej Duda.


Rząd podpisał porozumienie z częścią środowisk niepełnosprawnych

„Mam nadzieję, że do »piątki Morawieckiego« dołączy postulat ws. niepełnosprawnych

Prezydent Duda podczas spotkania powiedział, że w każdej dziedzinie trzeba prowadzić mądrą politykę. – Dziękuję rządowi, że taką mądrą politykę prowadzi, dziękuję za to, że udało się lukę VAT w tak ogromnym stopniu zasypać i dzięki temu uzyskać pieniądze chociażby na program 500 plus i inne programy pomocowe - zaznaczył.

– Pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno „piątkę Morawieckiego”, mam nadzieję, że ten postulat dotyczący osób niepełnosprawnych pan premier do swojej piątki dołączy i będzie „szóstka Morawieckiego”, która zostanie z powodzeniem zrealizowana dla dobra Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa, dla nas wszystkich - podkreślił Andrzej Duda.

Podczas niedawnej konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 5 nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

źródło:

Zobacz więcej