Niemcy zlikwidowali nagrodę muzyczną po antysemickim skandalu

Niemieccy raperzy Kollegah & Farid Bang (fot. REUTERS/Axel Schmidt/Pool)

Niemiecki przemysł muzyczny postanowił zlikwidować swą prestiżową doroczną nagrodę Echo w związku z falą oburzenia, jaką wywołało uhonorowanie nią w tym roku raperów Kollegah i Farid Bang. Muzycy otrzymali nagrodę za album „Jung, Brutal, Gutaussehend 3”, który był krytykowany jako antysemicki.

Nie będzie mundialu na telebimach. Władze: to zagraża bezpieczeństwu

Władze Brukseli zdecydowały, że mecze piłkarskich mistrzostw świata w Rosji nie będą transmitowane na dużych ekranach w otwartych miejscach...

zobacz więcej

Decyzję o likwidacji nagrody zarząd Zrzeszenia Przemysłu Muzycznego ogłosił, zapowiadając jednocześnie opracowanie nowej koncepcji nagród w dziedzinie muzyki i przepraszając za to, co zaszło. Podkreślono, że taka nagroda w żadnym wypadku nie może być postrzegana jako platforma dla antysemityzmu, pogardy dla kobiet, homofobii czy bagatelizowania przemocy.

Jeszcze przed uroczystością wręczania nagrody jedna z kobiet ocalałych z Holokaustu skrytykowała fragment piosenki w albumie raperów jako antysemicki. Wielu muzyków, którzy w przeszłości otrzymali Echo, zwróciło teraz tę nagrodę, m.in. dyrygent Daniel Barenboim.

Nagroda Echo była przyznawana od 1992 r. Laureatów wyłaniano głównie na podstawie danych o sprzedaży płyt.

źródło:

Zobacz więcej