„Berlin nosi jarmułkę”. Tak Niemcy odpowiadają na antysemickie ataki

„Berlin nosi jarmułkę” – Manifestacja solidarności z Żydami w stolicy Niemiec (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

W związku z antysemickimi napaściami mieszkańcy Berlina i kilku innych niemieckich miast postanowili pokazać gest solidarności ze społecznością żydowską. W stolicy Niemiec odbyła się manifestacja pod hasłem „Berlin nosi jarmułkę”.

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Żydzi ostrzeżeni przed noszeniem jarmułek

Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzegł przed noszeniem...

zobacz więcej

Inicjatywa jest odpowiedzią na napaść na dwóch Żydów noszących jarmułki, której przed tygodniem dokonało w Berlinie trzech mężczyzn mówiących po arabsku.

Po tym incydencie Centralna Rada Żydów w Niemczech wezwała opinię publiczną do podjęcia akcji solidarnościowej.

W manifestacji uczestniczą przedstawiciele społeczności żydowskiej Berlina, władze miasta i liczni mieszkańcy. Wielu z nich ma na głowach żydowskie jarmułki.

Podobne akcje zaplanowano dziś również w Kolonii, Poczdamie i Erfurcie.

Zdaniem przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Niemczech bezpieczeństwo osób pochodzenia żydowskiego w tym kraju jest zagrożone.

– Radziłbym, by pojedyncze osoby nie nosiły jarmułek w dużych miastach – mówił Schuster w jednym z wywiadów radiowych.

Liczba przestępstw o podłożu antysemickim rośnie w Niemczech od kilku lat; w zeszłym roku policja odnotowała 288 takich przypadków. Zdaniem organizacji żydowskich ich liczba może sięgać prawie tysiąca.

źródło:

Zobacz więcej