RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Indyjski guru skazany na dożywocie za gwałt na 16-latce

Przeciw 77-letniemu Asaramowi toczy się jeszcze drugi proces w sprawie gwałtu (fot. PAP/ EPA/SANJEEV GUPTA )
Przeciw 77-letniemu Asaramowi toczy się jeszcze drugi proces w sprawie gwałtu (fot. PAP/ EPA/SANJEEV GUPTA )

Sąd w Dźodhpur na północnym zachodzie Indii skazał na dożywocie samozwańczego guru Asarama Bapu za gwałt, jakiego dopuścił się kilka lat temu na 16-letniej dziewczynie. Siły bezpieczeństwa obawiają się aktów przemocy ze strony zwolenników Asarama.

Indie wprowadzają karę śmierci dla gwałcicieli dzieci

Indyjski rząd uchwalił w sobotę karę śmierci dla gwałcicieli dzieci poniżej 12 roku życia. Następuje to po protestach i wzburzeniu, jakie...

zobacz więcej

Przeciw 77-letniemu Asaramowi toczy się jeszcze drugi proces w sprawie gwałtu, jakiego miał się dopuścić na innej kobiecie między 2002 i 2004 r. w Surat w stanie Gudźarat. Policja prowadzi też wobec niego dochodzenie w sprawie korupcji i fałszerstwa.

Co najmniej dziewięciu świadków w ciągnących się latami procesach o gwałty zostało zaatakowanych, z czego trzej zmarli. Także w sprawie tych napaści toczy się policyjne śledztwo. Rodziny ofiar twierdzą, że stoją za nimi guru i jego zwolennicy.

Siły bezpieczeństwa w Dźodhpur w stanie Radźasthan obawiają się zamieszek i aktów przemocy ze strony zwolenników skazanego guru. W 2017 r. skazany za gwałt został inny guru, Garmeet Ram Rahim Singh; najpierw uzbrojeni mężczyźni próbowali go odbić, a potem wybuchły zamieszki z udziałem ok. 200 tys. ludzi; doprowadziły do śmierci co najmniej 23 osób.

Asaram został aresztowany w 2013 r., gdy dwoje jego wyznawców oskarżyło go o zgwałcenie ich córki. Do gwałtu doszło w należącej do niego aśramie w Dźodhpur, gdzie uczył medytacji i jogi. Dzień po przybyciu rodziny do jego aśramy Asaram wezwał 16-latkę do swojego pokoju pod pretekstem „uleczenia” jej z opętania; następnie zgwałcił ją i zmuszał do innych czynności seksualnych, podczas gdy rodzice ofiary przed wejściem intonowali wskazane przez niego modlitwy.

Asaram miał zagrozić dziewczynie, że zabije członków jej rodziny, jeśli powie komuś o gwałcie. Gdy jednak powiedziała rodzicom o zajściu, nie zostali już wpuszczeni do aśramy.

Asaram Bapu urodził się jako Asumal Harpalani w wiosce na terytorium dzisiejszego Pakistanu. W latach 60. zaczął praktykować u różnych guru, z których jeden nadał mu obecny przydomek. Pierwszą aśramę założył na początku lat 70.; a jego wpływy i rzesze zwolenników rosły w kolejnych dekadach w całych Indiach i innych częściach świata.

Asaram twierdzi, że ma 40 mln wyznawców i stworzył 400 ośrodków duchowych w 19 krajach. W przeszłości na jego wystąpieniach pojawiało się wielu ważnych polityków indyjskich, w tym obecny premier Narendra Modi. Guru zgromadził ogromny majątek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej