Bezrobocie znów spadło. Jest lepiej we wszystkich województwach

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według stanu na koniec marca wynosiła 1092,2 tys. (fot. tt/@GDDKIA)

Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach – ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Dodała, że jest to związane z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę m.in. w rolnictwie, budownictwie czy turystyce.

Rekordowa liczba ogłoszeń o pracę w internecie. Firmy prześcigają się w ofertach

Niedobór kandydatów sprawia, że firmy prześcigają się w ofertach. Widać to po rosnącej liczbie ogłoszeń o pracy w internecie, która w marcu...

zobacz więcej

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w marcu stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. w lutym.

Jak wskazała Fedorczuk, „kolejny miesiąc dane wskazują na spadek zarówno stopy bezrobocia, jak i liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy”.

– Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według stanu na koniec marca wynosiła 1092,2 tys. co kolejnym rekordem – zauważyła.

Niewątpliwie – zdaniem ekspertki – poprawa na rynku pracy w porównaniu do lutego jest związana z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę w branżach, takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

– Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo dużego zróżnicowania terytorialnego sytuacji na rynku pracy – poprawa w zakresie podstawowych wskaźników jest odczuwalna we wszystkich regionach – dodała.

Fedorczuk oceniła, że „niższa dynamika w zakresie zmian wartości wskaźników dotyczących bezrobocia może wskazywać na sytuację, w której osoby zarejestrowane jako bezrobotne w rzeczywistości albo są właśnie w trakcie zmiany pracy, albo nie posiadają kwalifikacji umożliwiających im uczestnictwo w rynku pracy”.

źródło:

Zobacz więcej