„Rok dla Niepodległej”. 20 filmów historycznych dla polskich szkół

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska (2P) i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (P) podczas lekcji historii w jednym z warszawskich liceów (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Cykl ekranizacji dzieł malarskich, opowiadających o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, zaprezentowano w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie. „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć 15-minutowych filmów ze scenariuszami lekcji.

Największe w Polsce widowisko plenerowe na 100-lecie niepodległości. Właśnie ruszyły przygotowania

Do 100-lecia odzyskania niepodległości nawiązywać będzie przygotowywane w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie), największe w Polsce widowisko...

zobacz więcej

Wiceminister kultury, pełnomocnik rządu do spraw obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości Jarosław Sellin wraz z minister edukacji narodowej Anną Zalewską w warszawskim liceum wzięli udział w lekcji historii, zorganizowanej w ramach obchodów „Roku dla Niepodległej”.

– Spełniło się moje marzenie sprzed ćwierćwiecza, bo byłem wtedy nauczycielem historii (...) i marzyłem o takich materiałach pomocniczych, które dzisiaj szkołom oferujemy. W ramach realizacji wieloletniego programu rządowego „Niepodległa” prezentujemy produkt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – mówił Sellin.

Dwadzieścia ok. piętnastominutowych filmów dostępne będzie w dwóch pakietach. Większy pakiet zawiera filmy opracowane na podstawie obrazów Jana Matejki; mniejszy, zawierający 10 filmów, prezentuje obrazy innych polskich malarzy, którzy przedstawiali historię Polski.

Sellin mówił, że oferta skierowana jest do polskich szkół i – jak zaznaczył – może okazać się przydatna i uatrakcyjnić lekcje historii prowadzone przez: historyków, nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, animatorów kultury, liderów grup rekonstrukcyjnych, a także miłośników historii i sztuki.

– Każdy z tych filmów to ożywiony obraz. Mamy pewną dramatyczną akcję, która trwa ok. 15 minut i kończy się tzw. stopklatką, która jest znanym obrazem – wyjaśnił wiceszef MKiDN. Jak dodał, film pozwoli poznać szczegóły tego obrazu.

Szef MON: Program na stulecie odzyskania niepodległości jest nowoczesny i multimedialny

– Program upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma nowoczesny charakter. W jego ramach w całej Polsce powstaną m.in....

zobacz więcej

Wiceszef resortu kultury wyraził nadzieję, że większość szkół, zwłaszcza podstawowych, zechce zainteresować się tymi filmami i będzie upowszechniać wiedzę o polskiej historii na podstawie znanych polskich obrazów.

„Cała Polska żyje odzyskaniem niepodległości”

Zalewska przypomniała, że rok szkolny 2018/19 został ogłoszony rokiem dla „Niepodległej”. – Mamy do wydania 6,9 mln zł na to, o czym tylko mogą zamarzyć i co są w stanie zaprojektować młodzi ludzie w każdym typie szkół. Ogłaszamy najprzeróżniejsze konkursy, mamy kontakt ze szkołami polonijnymi – powiedziała szefowa MEN.

Jak dodała, duża liczba inicjatyw, w tym m.in. bicie rekordu w śpiewaniu hymnu RP, „pokazuje, że cała Polska żyje odzyskaniem niepodległości”. – Bardzo nam na tym zależy. Chcemy wspierać te wydarzenia finansowo – podkreśliła Zalewska.

Pomysłodawcą i producentem cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Filmy wywodzą się z obrazów, takich jak m.in. „Rejtan – Upadek Polski” Jana Matejki, „Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego, „Patrol powstańczy” Maksymiliana Gierymskiego, „Kucie kos” Artura Grottgera, „Wiosna roku 1905” Stanisława Masłowskiego i „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914 r.” Stanisława Kaczora-Batowskiego.

źródło:

Zobacz więcej