RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości

Roboty w przypadku konfliktu mogłyby przejść do jak najszybszego unicestwienia wroga (fot. Shutterstock/Romolo Tavani)
Roboty w przypadku konfliktu mogłyby przejść do jak najszybszego unicestwienia wroga (fot. Shutterstock/Romolo Tavani)

Najnowsze

Popularne

Roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą doprowadzić do wybuchu przerażającego, globalnego konfliktu jądrowego – ostrzega raport niezależnej instytucji badawczej RAND Corporation. Wielu futurologów, wizjonerów i naukowców obawia się niekontrolowanego rozwoju maszyn, który mógłby spowodować zagładę ludzkości.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji i nowych technologii

Programiści Java czy webmasterzy nie są już w awangardzie branży informatycznej. Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej...

zobacz więcej

Oddanie kluczowych systemów militarnych autonomicznym robotom może skończyć się globalną wojną jądrową – oceniają badacze. Wskazują, że scenariusz zagłady jest już realizowany, ponieważ technologię sztucznej inteligencji rozwijają armie największych mocarstw świata.

Autorzy raportu oceniają, że użycie robotów przez wojsko może doprowadzić do nuklearnej katastrofy już około około roku 2040. Obawiają się, że w przypadku konfliktów roboty nie będą prowadzić żadnej polemiki, tylko przejdą do programu jak najszybszego unicestwienia wroga, czyli pozbawienia życia całej ludzkości.

Zwolennicy regulacji prawnych w rozwoju sztucznej inteligencji przekonują, że trzeba go ściśle kontrolować, „aby nie przejął władzy większej niż człowiek, ponieważ ludzkość może nie dożyć końca tego stulecia".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej