„Ustawa o IPN nie będzie dzieliła polskiego i żydowskiego narodu”

Wicepremier wskazał, że ustawa ma walczyć z kłamliwymi twierdzeniami dotyczącymi Polski (fot. wikipeidia.org)

Ustawa o IPN na pewno nie będzie dzieliła narodów: polskiego i żydowskiego, nie będzie też źródłem kontrowersji między Polską a USA – zapewnił wicepremier Jarosław Gowin po spotkaniu z dyrektor Muzeum Holokaustu Sarą Bloomfield. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczył, że intencją polskiego rządu jest wyłącznie walka z kłamstwami o rzekomym polskim współudziale w Holokauście.

„To Niemcy organizowali zagładę i próbowali wmontować do niej inne narody”

– Chcieliśmy przypomnieć, że Holokaust był przedsięwzięciem państwowym Rzeszy niemieckiej, w którym Rzeczpospolita nie miała udziału nawet przez...

zobacz więcej

Rozmowa z Sarą Bloomfield dotyczyła m.in. ustawy o IPN. – Muszę powiedzieć, że pani dyrektor Bloomfield z dużą delikatnością wskazywała na niepokój strony żydowskiej i również naukowców przed skutkami tej ustawy – powiedział Gowin dziennikarzom po spotkaniu z dyrektor muzeum.

Wicepremier wyjaśniał intencje polskiego rządu w związku z tą ustawą. – Przekonywałem panią dyrektor, że intencje polskiego rządu są jednoznaczne – chcemy walczyć wyłącznie z kłamstwami na temat zbiorowej odpowiedzialności Polaków, polskiego państwa za współudział w Holokauście. Przekonywałem ją również, że ta ustawa w niczym nie zagraża wolności słowa, wolności świadectwa tych, którzy przeżyli Holokaust, a także nie ogranicza w żaden sposób wolności badań naukowych – podkreślił.

Problem do rozwiązania

Przyznał, że po stronie Polski „jest pewien problem do rozwiązania”. – Rozwiążemy ten problem. Ta ustawa na pewno nie będzie dzieliła narodów polskiego i żydowskiego, nie będzie też źródłem kontrowersji między Polską a Stanami Zjednoczonymi – zapewnił.

Dodał, że poinformował Bloomfield o tym, iż rząd polski w sprawie tej ustawy czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. – Wierze, że TK przedstawi taką interpretację, wiążącą interpretację ustawy, która uspokoi badaczy, czy środowiska żydowskie na całym świecie – powiedział.

Nowelizację ustawy o IPN prezydent Andrzej Duda podpisał 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie jest poświęcone ludziom z całego świata, którzy mieli odwagę przeciwstawić się nienawiści i ludobójstwu, jak również wszystkim tym, którzy stoją na straży ludzkiej godności i działają na rzecz wzmacniania demokracji. Muzeum zostało otwarte 26 kwietnia 1993 roku. Polska delegacja zapaliła w muzeum świece upamiętniające ofiary Holokaustu, a także odwiedził nową ekspozycję poświęconą Janowi Karskiemu.

źródło:

Zobacz więcej