Premier Bawarii: w każdym urzędzie państwowym ma wisieć krucyfiks

Premier Bawarii Markus Söder (fot. tt/@Markus_Soeder)

„Na posiedzeniu rządu postanowiliśmy, że od 1 czerwca w każdym urzędzie państwowym ma wisieć krzyż. Po posiedzeniu sam powiesiłem krzyż w siedzibie kancelarii państwowej” – ogłasza na portalach społecznościowych premier Bawarii Markus Söder. Zaznacza, że jest to jasne odwołanie do bawarskiej tożsamości i wartości chrześcijańskich.

W Niemczech w Wielki Piątek nie potańczysz. Wiele landów wprowadziło zakazy

Niemcy, a właściwie niektóre landy okazują się bardziej restrykcyjne jeżeli chodzi o zabawę w Wielkim Tygodniu niż Polacy. W zdecydowanie...

zobacz więcej

– Niemcy zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo – mówi szef CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna) Horst Seehofer. CSU to bawarski odpowiednik ogólnoniemieckiej CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) Angeli Merkel, a jednocześnie partia rządząca w najbogatszym i jednym z największych krajów związkowych Niemiec.

We wtorek rząd krajowy postanowił nadać temu hasłu konkretny wymiar. „W obrębie wejścia do każdego budynku urzędowego w Wolnym Państwie (oficjalna nazwa landu – red.) jako wyraz historycznego i kulturowego charakteru należy w dobrze widocznym miejscu umieścić krzyż” – postanowił bawarski rząd, dodając, że „krzyż jest podstawowym symbolem tożsamości kulturowej chrześcijańskiego Zachodu”.

Z Bawarii pochodzi papież emeryt Benedykt XVI, który urodził się w Marktl nad rzeką Inn, w pobliżu sanktuarium Altöting. Zanim św. Jan Paweł II mianował w 1981 r. kard. Ratzingera prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kierował on bawarską archidiecezją Monachium i Fryzyngi. Krucyfiks, który Markus Söder powiesił w holu głównym kancelarii państwowej w Monachium, został poświęcony przez bezpośredniego następcę kard. Ratzingera na biskupiej stolicy w Monachium, kard. Friedricha Wettera.

źródło:
Zobacz więcej