Inwazja kleszczy! Gdzie jest ich najwięcej i jak się chronić?

Kleszcz (fot. SGGW)

– W Polsce każdego roku u ponad 20 tys. ludzi diagnozuje się boreliozę powodowaną przez kleszcze. Widać, że ta choroba stała się masowa w naszym kraju – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Właśnie teraz widać inwazję tych pasożytów. Warszawski sanepid wyjaśnia, gdzie w stolicy i jej okolicach kleszcze występują najczęściej. W kraju szczególnie powinni uważać mieszkańcy wschodniej Polski.

Zachorowali, bo myli ręce. Zagadka epidemii w Pjongczangu wyjaśniona

Niewłaściwie oczyszczona woda do mycia rąk w przenośnych toaletach była przyczyną epidemii norowirusów podczas igrzysk w Pjonczangu. Zachorowało...

zobacz więcej

Rzecznik zaznacza, że najwięcej przypadków osób chorych na boreliozę występuje na tzw. ścianie wschodniej Polski, bo tam jest więcej miejsc zalesionych.

– Pas województw Polski wschodniej i południowej: Podlasie, Lubelszczyzna, Podkarpacie, jak również Małopolska i Śląsk, czyli tzw. litera C, to najczęściej występujące przypadki boreliozy, dlatego że to są najbardziej zalesione tereny – zaznaczył.

Również województwo mazowieckie i Warszawa to obszary, na których występuje duże ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Jan Bodnar podkreśla, że „coraz częściej jest doniesień, że w parkach żerują kleszcze”.

Zagrożone miejsca w stolicy

W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to m.in.: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy. Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in.: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, ogród Łazienki Królewskie, Pola Mokotowskie i ogród Krasińskich.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaleca, aby pamiętać o noszeniu odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze. Dodaje, że wczesna wiosna i czas majówek to okres, kiedy kleszcze intensywniej żerują i są trudne do dostrzeżenia, bo są niezwykle małe.

– Człowiek idąc do lasu, powinien ubrać się szczelnie, a po powrocie do domu najlepiej wziąć prysznic i obejrzeć swoje ciało przed i po kąpieli – powiedział. Zaleca się zakładanie koszul z długim rękawem, długich spodni, zakrytych butów i stosowanie nakrycia głowy.

źródło:
Zobacz więcej