RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVP poszerzyło swoją ofertę VOD. Widzowie uzyskają dostęp m.in. do programów i filmów BBC

Jacek Kurski (fot. PAP/Paweł Supernak)
Jacek Kurski (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Dzięki rozbudowie internetowej oferty wideo na żądanie (VOD TVP) widzowie uzyskają dostęp do treści premium, m.in. materiałów produkowanych przez BBC – poinformował we wtorek członek zarządu TVP Maciej Stanecki. Dodał, że dostęp do platformy dla płatników abonamentu RTV jest bezpłatny.

Jacek Kurski: Rozwijamy atuty TVP3. Na początku kwietnia wiosenna ramówka

W 16 ośrodkach regionalnych Telewizji Polskiej, powstaną nowe programy. 3 kwietnia staruje wiosenna ramówka TVP3. Na antenie zobaczymy dodatkowe...

zobacz więcej

– Uruchamiamy Strefę ABO (Strefę Abonenta), żeby skupić widzów w jednym miejscu i w jednym serwisie. Dzięki temu możemy pokazywać wielkie katalogi programów. Katalog TVP VOD został rozbudowany o treści premium produkowane lub dystrybuowane przez BBC Studios, ale też o inne produkcje polskie i zagraniczne. BBC nie ofertował do tej pory tak szeroko takiej oferty. W dalszej kolejności planujemy poszerzyć ofertę o produkcje hiszpańskie i francuskie – powiedział Stanecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, działająca od 2012 r. usługa VOD TVP jest w tej chwili najczęściej oglądanym serwisem internetowym na żądanie w Polsce.

– W marcu serwis zanotował ponad 3,2 mln realnych użytkowników i 48,6 mln odsłon. Mamy seriale, filmy, ale i serwisy sportowe, a zwłaszcza transmisje sportowe. I mamy ich rekordowo dużo. Spodziewamy się dwukrotnego zwiększenia liczby jednoczesnych transmisji w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej – powiedział.

– Dzięki strefie ABO budujemy też silniejszą więź z widzami. Dostęp do niej mają nie tylko płacący abonament, ale również osoby z niego zwolnione, na przykład osoby starsze i niepełnosprawne. To pozwala im oglądać wszystkie treści za darmo. Pozostali widzowie VOD mają dostęp do Strefy ABO za niewielką opłatą – podkreślił członek zarządu TVP.

Bezpłatny dostęp do strefy ABO

Dostęp do strefy ABO w TVP VOD dla płatników abonamentu RTV i osób ustawowo zwolnionych z jego płacenia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Bezpłatny dostęp do treści można uzyskać, aktywując konto TVP numerem identyfikacyjnym abonenta. Pozostali widzowie mogą skorzystać z oferty przez 14 dni bez opłat.

Reporterski program „Alarm!”, nowy serial „Leśniczówka”. Wiosenna ramówka TVP

Telewizja Polska zaprezentowała nową wiosenną ramówkę. Na widzów czeka wiele nowości, a także sprawdzone formaty. Od najbliższego poniedziałku w...

zobacz więcej

Jak poinformowano, dzięki porozumieniu z BBC Studios użytkownicy będą mieli dostęp do 700 godzin różnych gatunkowo materiałów, m.in. seriali obyczajowych i komediowych, filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym dokumentów muzycznych oraz dokumentalnych serii przyrodniczych.

W pierwszej odsłonie serwisu pojawiło się 150 godzin filmów i seriali. Nowe tytuły będą publikowane co kwartał. Strefa ABO będzie wzbogacana o kilkadziesiąt pozycji miesięcznie. Najlepsze filmy, seriale i programy można już oglądać w jakości HD, z napisami. Wszystkie materiały wideo dostępne są również w aplikacjach TVP VOD.

Poza nowościami z katalogu BBC Studios w strefie ABO można oglądać kilkadziesiąt produkcji z całego świata, m.in.: prapremiery kilkunastu emitowanych seriali TVP, pełne sezony seriali zagranicznych, polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.

Stanecki pytany przez dziennikarzy o szczegóły umowy z BBC zaznaczył, że została ona zawarta na okres trzech lat, a jej warunki są stałe, bez względu na to, w jakim stopniu materiały te będą wykorzystywane przez subskrybentów.

– To wyjątkowo dobra oferta. Korzystamy z katalogu BBC od dziesięcioleci, jednak to są zupełnie inne materiały dedykowane do publikacji w internecie. (...) Jesteśmy atrakcyjnym partnerem. To BBC chciało zawrzeć z nami umowę i inni partnerzy również chcą pokazywać swoje treści w formule VOD – podkreślił.

Dopytywany o przyszłość platformy w kontekście możliwości zniesienia abonamentu i wprowadzenia rządowej dotacji powiedział, że TVP jest przygotowana na „wszelkie zmiany”.

– Jest to czwarte w tym sezonie politycznym podejście do uregulowania czy ustabilizowania przychodów TVP. Będziemy reagowali w miarę rozwoju wydarzeń – dodał.

źródło:

Zobacz więcej