Hiszpańska policja zatrzymała polskich fałszerzy mleka dla dzieci

Funkcjonariusze przejęli 8 ton mleka w proszku dla dzieci (fot. PAP/EPA/SPANISH NATIONAL POLICE DPT.)

Hiszpańska policja zatrzymała czterech obywateli Polski, którzy koło Gerony, na północnym wschodzie kraju, podrabiali mleko w proszku dla dzieci. Fałszowany towar był wysyłany głównie do Chin.

Kłopoty na misji, czyli oszustwo „na weterana”. Naciągnął kobietę na 100 tys. złotych

Ponad 100 tys. zł straciła 48-letnia mieszkanka powiatu myślenickiego, która uwierzyła poznanemu przez Internet mężczyźnie. Ten twierdził, że jest...

zobacz więcej

Jak poinformował konsul generalny RP w Barcelonie Włodzimierz Nabrdalik, placówka dyplomatyczna jest już w kontakcie z hiszpańską policją w sprawie zatrzymanych.

– Sprawdzamy status osób zatrzymanych. W rozmowach telefonicznych z policją udało nam się potwierdzić, że osoby, ujęte w związku z nielegalnym zakładem produkcji mleka w proszku, to obywatele Polski – powiedział Nabrdalik.

Według ustaleń hiszpańskich organów ścigania czterech ujętych Polaków wytwarzało sfałszowane mleko w jednorodzinnym budynku w miejscowości Lloret de Mar koło Gerony.

– Podczas akcji funkcjonariusze przejęli 8 ton mleka w proszku dla dzieci. Produkty te są podróbkami kilku znanych marek – poinformowało hiszpańskie MSW, ujawniając, że trzech z zatrzymanych Polaków trafiło do aresztu.

Zarekwirowany towar znajdował się na 30 paletach. Poza przygotowanym do sprzedaży mlekiem dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, policjanci znaleźli też bogatą dokumentację handlu podrabianymi produktami.

Z ustaleń śledczych wynika, że podrabiane mleko wysyłane było zazwyczaj z Barcelony do Chin. Zamówienia na towar realizowano za pośrednictwem polskiej strony internetowej. Za 1 kg mleka w proszku sprzedawca inkasował 1 euro.

Nowa metoda oszustwa „na policjanta”. Ludzie oddają karty kredytowe z PIN-em

Dwie osoby z Tychów padły ofiarą oszustek, które, podając się za policjantki, weszły do ich mieszkań i zabrały karty kredytowe wraz z PIN. Ich...

zobacz więcej

Według hiszpańskiego MSW rozbicie grupy możliwe było dzięki współpracy z Europolem. Przekazał on sygnał organom ścigania w Hiszpanii, że na terenie tego kraju może działać grupa fałszerzy, która uciekła z Polski po interwencji policji. W Polsce funkcjonariuszom udało się odkryć zakład produkcji podrabianego mleka.

– Nasza interwencja była niezwykle szybka. Odkryliśmy nielegalną fabrykę w ciągu zaledwie 10 dni od otrzymania sygnału od Europolu – powiedziała inspektor hiszpańskiej policji Monica Opico.

Z informacji śledczych wynika, że czwórka Polaków popełniła w przeszłości przestępstwa na terytorium Polski oraz Niemiec. Jednego z nich określono jako osobę „niezwykle groźną”.

Jak wyjaśniła Opico, schemat działania polskiej grupy opierał się na wprowadzaniu do obiegu, głównie w Chinach, mleka w proszku z informacją na opakowaniu, że zostało ono wyprodukowane w Europie.

Opico dodała, że choć podrabiane mleko nie zawierało substancji szkodliwych dla zdrowia, to było pozbawione składników odżywczych, jakie musi zawierać mleko w proszku dla dzieci.

źródło:

Zobacz więcej