Polski film o Katyniu. W obsadzie m.in. Więckiewicz, Stramowski i odtwórca roli Dumbledore‘a

Piotr Stramowski i Robert Więckiewicz (fot. Materiały prasowe)

11 lat po filmie „Katyń” Andrzeja Wajdy filmowcy postanowili ponownie poruszyć trudny tematu zbrodni katyńskiej. W nowym filmie „Katyń – Ostatni świadek” zobaczymy m.in. Michaela Gambona, znanego z roli profesora Dumbledore‘a w filmach o Harrym Potterze.

Rosja: Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej

Od uderzenia w Dzwon Katyński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczęła się uroczysta msza św. z udziałem delegacji na czele z ambasadorem...

zobacz więcej

Thriller historyczny w reżyserii Piotra Szkopiaka rozgrywa się w powojennym Bristolu. Fabuła filmu toczy się wokół jednej z najgłośniejszych zbrodni II wojny światowej – zbrodni katyńskiej.

Brytyjski dziennikarz Stephan Underwood marzy o rozgłosie i wielkiej karierze. Szansa rodzi się w momencie, gdy mężczyzna trafia na sprawę samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Badając sprawę, Stephen dociera do informacji mówiących o tym, co wydarzyło się w 1940 r. w Katyniu. Ujawnione przez dziennikarza informacje wpłyną na losy całej powojennej Europy.

Inspiracją do napisania scenariusza i powstania filmu była osobista historia reżysera – Piotra Szkopiaka, którego dziadek zginął w Katyniu.

W rolach głównych wystąpią: Alex Pettyfer, który wcielił się w rolę dziennikarza odkrywającego prawdę o mordzie dokonanym na polskich oficerach; Robert Więckiewicz, grający naocznego świadka zbrodni katyńskiej, oraz nominowany do Złotego Globu – Michael Gambon, znany z roli Albusa Dumbledore’a w filmach o Harrym Potterze.

Premiera polsko-brytyjskiego filmu już 11 maja.

źródło:
Zobacz więcej