Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Żydzi ostrzeżeni przed noszeniem jarmułek

Żydzi w Niemczech ostrzeżeni przed noszeniem jarmułek (fot. REUTERS/Thomas Peter)

Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzegł przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich w obawie przed aktami antysemityzmu.

Antysemicka napaść w Berlinie. Na policję zgłosił się uchodźca - domniemany sprawca

– Dwa dni po antysemickiej napaści w Berlinie na policję zgłosił się w czwartek młody mężczyzna twierdzący, że to on napadł na Izraelczyka i Niemca...

zobacz więcej

„Die Zeit” przypomina we wtorek w wydaniu online, że już w 2015 roku Schuster przestrzegał przed noszeniem jarmułek w dzielnicach zamieszkanych w większości przez muzułmanów. Później dodał, że dotyczy to także dzielnic, w których szczególnie aktywni są prawicowi ekstremiści. Teraz swe ostrzeżenie odniósł generalnie do dużych miast.

W jednym z wywiadów radiowych Schuster ostrzegł też, że jeśli nie udaje się przeciwdziałać otwartemu antysemityzmowi, „ostatecznie stanowi to także zagrożenie dla naszej demokracji”. – Chodzi bowiem nie tylko o antysemityzm, w parze z nim idzie także rasizm i ksenofobia. Potrzebny jest tu wyraźny znak „stop” – cytuje „Die Zeit”.

W artykule odnotowano, że Centralna Rada Muzułmanów w Niemczech określiła antysemityzm jako grzech i obiecała zaangażować się energicznie w przeciwdziałanie wrogości wobec Żydów obecnej wśród uchodźców. – Antysemityzm, rasizm i nienawiść są wielkimi grzechami w islamie, dlatego też nigdy nie będziemy tego tolerować – powiedział jednej z gazet przewodniczący Rady Aiman Mazyek.

„Die Zeit” zwraca uwagę, że na środę społeczność żydowska w Berlinie wezwała do akcji solidarnościowej. Pod hasłem „Berlin nosi jarmułkę” ludzie mogą okazywać sprzeciw wobec antysemityzmu.

Wzrost liczby antysemickich napaści

Niemiecka policja od lat odnotowuje wzrost liczby antysemickich napaści. W 2017 roku było 288 takich przypadków – wskazuje „Die Zeit” i dodaje, że dane berlińskiej organizacji RIAS monitorującej akty antysemityzmu mówią nawet o 947 antysemickich incydentach w ubiegłym roku, choć dotyczy to również przypadków niepodlegających odpowiedzialności karnej.

źródło:

Zobacz więcej