Znęcał się nad uwięzionymi żołnierzami. Jest akt oskarżenia o zbrodnie komunistyczne

Mokotowskie więzienie, Warszawa (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Jest akt oskarżenia przeciwko Józefowi K., byłemu oficerowi śledczemu Głównego Zarządu Informacji Wojska. Miał znęcać się nad pozbawionymi wolności dziewięcioma żołnierzami Wojska Polskiego i dwoma osobami cywilnymi, co stanowiło represje z powodów politycznych.

Były oficer MO i funkcjonariusz SB odpowie za zbrodnie. Prześladował opozycjonistów

O bezprawne pozbawienie wolności 18 opozycjonistów w pierwszych dniach stanu wojennego oskarżył IPN byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego MO w...

zobacz więcej

O popełnienie przestępstw polegających na znęcaniu się nad pozbawionymi wolności dziewięcioma żołnierzami WP i dwoma osobami cywilnymi został oskarżony przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej były oficer śledczy Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego – poinformował IPN.

Józefowi K. grozi do pięciu lat więzienia.

Akt oskarżenia został skierowany do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. „Józef K. został oskarżony o popełnienie 11 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które wypełniają znamiona występków, opisanych w art. 246 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 roku Kodeks karny” – podał IPN.

Jak wyjaśniono, przestępstwa, o które oskarżony został Józef K., polegały na fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad pozbawionymi wolności dziewięcioma żołnierzami Wojska Polskiego i dwoma osobami cywilnymi, co stanowiło represje z powodów politycznych.

Czyny zarzucane oskarżonemu nie ulegają przedawnieniu karalności.

źródło:

Zobacz więcej