Były szef parlamentu skazany na 15 lat za korupcję

Setya Novanto przed sądem (fot. PAP/EPA/BAGUS INDAHONO)

Były przewodniczący parlamentu Indonezji Setya Novanto został skazany na 15 lat więzienia za udział w defraudacji środków z krajowego systemu identyfikacji elektronicznej. Państwo straciło z powodu tej defraudacji równowartość ok. 170 mln USD.

Chłosta za zdradę i bycie gejem. Indonezja karze tych, co się „źle prowadzą”

Kolejna zadziwiająca sprawa sądowa w Indonezji. Po tym, jak sąd ostatnio skazał byłego gubernatora na więzienie za bluźnierstwo, teraz przed sądem...

zobacz więcej

Postawione Novanto zarzuty dotyczyły m.in. przyjęcia przez niego łapówek o łącznej wysokości (w przeliczeniu) 7,3 mln USD, a także kosztownego zegarka za rolę, jaką – zdaniem Komisji ds. Walki z Korupcją (KPK) i prokuratury – odegrał w zawyżeniu kosztów wprowadzenia systemu identyfikacji elektronicznej.

Novanto będzie musiał zapłacić 500 mln rupii (36 tys. USD) grzywny, a po odbyciu kary więzienia przez pięć lat nie będzie mu wolno zajmować stanowisk publicznych – orzekł sąd w Dżakarcie. Skazany musi też zwrócić przyjęte łapówki; w tym celu jego majątek ma zostać zlicytowany.

Służby antykorupcyjne ustaliły, że ok. 80 osób, głównie polityków, wraz z kilkoma firmami wykorzystało wprowadzenie wartego (w przeliczeniu) 440 mln dolarów systemu identyfikacji elektronicznej w latach 2011-12, żeby zawłaszczyć ponad jedną trzecią wyasygnowanych na ten cel środków.

Novanto usłyszał zarzuty w grudniu 2017 r. Pozbawiony został wtedy stanowiska szefa partii Golkar, a kilka dni wcześniej zrezygnował z funkcji przewodniczącego parlamentu. Nie przyznał się do winy. Od wyroku przysługuje mu apelacja.

Jak informują indonezyjskie media, Novanto jest czwartą osobą skazaną w tej aferze, po dwóch wysokich rangą urzędnikach z resortu spraw wewnętrznych i biznesmenie.

źródło:

Zobacz więcej