Amerykanie pozywają Polskę za wiatraki

Amerykanie chcą, żeby arbitraż odbył się w Zurychu lub Genewie (fot. Pixabay/distel2610)

Firma Invenergy rozpoczyna arbitraż przeciwko Polsce – informuje „Rzeczpospolita”. Amerykanie, którzy zainwestowali nad Wisłą setki milionów dolarów, zarzucają polskiemu rządowi brak ochrony inwestycji, co miała gwarantować m.in. umowa dwustronna z Waszyngtonem.

Elektrownie słoneczne coraz bardziej potrzebne

Padające co roku latem rekordy zapotrzebowania na moc niezmiennie niepokoją energetyków. „Rzeczpospolita” sugeruje, że spaliby oni spokojniej,...

zobacz więcej

Formalny wniosek o wszczęcie postępowania przed międzynarodowym sądem Invenergy wyśle we wtorek 24 kwietnia przed południem. Dotrze on do prezydenta, premiera i kilku ministrów: inwestycji i rozwoju, energii oraz infrastruktury. Na miejsce arbitrażu proponują zaś Zurych lub Genewę.

Przed międzynarodowym sądem Amerykanie chcą wykazać, że spółki zależne Invenergy poniosły „poważne straty” na 11 zbudowanych u nas farmach wiatrowych oraz projektach, które nie mogły się rozwinąć. Ich zdaniem winę za to ponosi polskie państwo.

Ustawa „wiatrakowa” przyjęta. Elektrownie wiatrowe dalej od domów

Ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych uchwalił w piątek Sejm. Znajduje się tam zapis, by wiatraki stawiano w odległości od domów...

zobacz więcej

Jakie odszkodowania?

Amerykanie nie mówią o wielkości roszczeń; o tym mieliby przesądzić arbitrzy. Jednak jesienią firma Invenergy wskazywała na straty rzędu 700 mln dol., pozwała też kontrolowany przez Skarb Państwa Tauron na kwotę 1,2 mld zł.

Resort energii przyznaje, że Invenergy jest jednym z podmiotów, które informowały o zamiarze rozpoczęcia międzynarodowego sporu. „Źródła zbliżone do międzynarodowych kancelarii twierdzą, że na taką ścieżkę wkroczyli nie tylko Amerykanie” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W marcu 2015 r. zależna od Tauronu spółka Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa wypowiedziała umowy 12 kontrahentom - właścicielom farm wiatrowych, w tym i spółkom Invenergy, które w 2010 r. podpisały z PE-PKH 15-letni kontrakt na sprzedaż energii elektrycznej i zielonych certyfikatów.

W lipcu 2016 roku weszła w życie ustawa o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych. Znalazł się w niej m.in. zapis, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji. Ustawa prowadziła też do wzrostu opłat za eksploatację wiatraków.

źródło:
Zobacz więcej