„Bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, gospodarki”. Kluczowa umowa z USA podpisana

Umowa będzie obowiązywała 10 lat (fot. Departament Stanu USA)

Wzmocnienie współpracy naukowo-technicznej z udziałem m.in. polskich naukowców, uczelni zakłada podpisana w Waszyngtonie umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – To bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, gospodarki – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin, który umowę podpisał. Ze strony amerykańskiej podpis pod nią złożył pełniący obowiązki zastępcy sekretarza stanu Thomas Shannon.

Polska podpisuje umowę na system Patriot

W środę zostanie podpisana umowa na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu systemu Wisła -...

zobacz więcej

– To jest bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, ale też dla polskiej gospodarki, polskiego państwa – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy wicepremier Gowin.

Jak dodał, podpisanie umowy z „największą potęgą naukową świata, jaką są Stany Zjednoczone to wielka szansa dla polskich jednostek naukowych, uniwersytetów i polskich uczonych”.

– Polski rząd realizuje śmiałą strategię rozwoju Polski, przebudowę polskiej gospodarki, tak aby miała ona wymiar jak najbardziej innowacyjny. Z tego punktu widzenia dzisiejsza uroczystość ma bardzo duże znaczenie, także dla rozwoju gospodarczego Polski – powiedział Gowin.

Shannon podkreślił, że Stany Zjednoczone i Polskę łączą długie i głębokie relacje. – Mamy też wspólne wartości. Wierzymy w wolności osobiste, cenimy edukację i podzielamy zaangażowanie na rzecz zapewnienia naszym obywatelom większych możliwości gospodarczych – powiedział.

Długie tradycje

Dodał, że Polska i USA od lat pracują nad pogłębieniem relacji naukowo-technicznych. – Nasze kraje podpisały pierwszą, dwustronną umowę naukowo-techniczną w 1972 r. właśnie w Waszyngtonie – przypomniał.

Dodał, że „jest rzeczą naturalną, że Polska i Stany Zjednoczone dzielą tradycję współpracy naukowej. My, tak jak i Polska, dostrzegamy, że nauka i technologia bezpośrednio wspierają bezpieczeństwo i dobrą koniunkturę gospodarczą – zaznaczył.

Z informacji resortu nauki i szkolnictwa wyższego wynika, że dotychczasowa umowa wygasła w listopadzie 2016 r. Wynegocjowana nowa umowa pozwoli „ominąć techniczne szczegóły”. Stworzy ona możliwość prowadzenia regularnego dialogu w zakresie polityki naukowej, stanowi podstawę dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z Polski i USA.

Oznacza to, że umowa w wynegocjowanym brzmieniu wzmocni współpracę naukowo-techniczną z udziałem polskich naukowców, jednostek naukowych (w tym podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych) oraz agencji wykonawczych i wspierających krajowe jednostki sektora B+R (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej). Umowa obowiązywać będzie przez 10 lat od podpisania.

źródło:

Zobacz więcej