Eurostat policzył: najmniej mam po czterdziestce w Polsce i na Litwie

Wśród przyczyn opóźniania macierzyństwa eksperci wymieniają brak pomocy państwa i zmiany zachowań społecznych (fot. Shutterstock/Dragana Gordic)

Włochy i Hiszpania to kraje Unii Europejskiej, gdzie kobiety najpóźniej decydują się na macierzyństwo – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Średnia wieku, kiedy pierwsze dziecko przychodzi na świat w tych krajach, to ok. 31 lat. Hiszpania jest też krajem, gdzie najwięcej kobiet po raz pierwszy zostaje matką po 40. roku życia.

Polki chętniej rodzą dzieci. Baby boom w Świętokrzyskiem

W pierwszym półroczu 2017 roku urodziło się ponad 14 tys. więcej dzieci niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z badań Głównego Urzędu...

zobacz więcej

Hiszpania ma najniższy przyrost naturalny w Unii Europejskiej (1,34 na kobietę; średnia UE - 1,6). Tuż za nią plasują się Włochy i Portugalia. Polska zajmuje 7. miejsce.

W Hiszpanii średnia wieku kobiet, które decydują się na pierwsze dziecko wynosi prawie 31 lat (30,08). Niewiele wyższa jest ona we Włoszech (31), które zajmują pierwsze miejsce na liście. Kolejne miejsca przypadają Luksemburgowi (30,5), Grecji (30,3) oraz Irlandii (30,1).

Dane pokazują też, że ponad 7,2 proc. kobiet we Włoszech zostaje matką po raz pierwszy po 40. roku życia. Drugie miejsce przypada Hiszpanii (6,6 proc.), a kolejne Grecji (5,3 proc.) i Luksemburgowi (4,8 proc.). Na końcu listy znajdują się Polska (1 proc.) i Litwa (1 proc.).

Wśród przyczyn opóźniania macierzyństwa eksperci wymieniają brak pomocy państwa i zmiany zachowań społecznych.

źródło:
Zobacz więcej