Jest akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P. Miał współpracować m.in. z rosyjskim wywiadem

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu 2015 roku (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell )

Oskarżony Mateusz P., przewodniczący partii Zmiana, miał promować cele polityczne Federacji Rosyjskiej w powiązaniu z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, osiągając z tego tytułu pokaźne korzyści majątkowe – uważa Prokuratura Krajowa.

Pochwalał zbrodnię katyńską. Jest akt oskarżenia wobec działacza partii Zmiana

Prokuratura przygotowała akt oskarżenia dotyczący Bartosza Tomassiego, 21-latka, który dopuścił się czynu propagowania totalitarnego ustroju...

zobacz więcej

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P. To znany politolog, dziennikarz, pracownik naukowy, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, były poseł na Sejm RP V kadencji, polityk i przewodniczący partii Zmiana. „Mateuszowi P. w śledztwie przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy brania udziału od 2009 roku do maja 2016 w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano w komunikacie PK.

Śledczy wskazali też drugi czyn zarzucony Mateuszowi P. „Dotyczy brania udziału w okresie od bliżej nieustalonej daty do 23 października 2015 roku w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – wynika z informacji przekazanych przez prokuraturę.

Korzyści majątkowe

Prokuratura wyjaśniła, że Mateusz P., prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność oraz wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną oraz kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą. „W Polsce i za granicą promował on cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył on między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą” – wynika z ustalenia śledczych.

Prokuratura uważa, że działania oskarżony realizował w powiązaniu z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, osiągając z tego tytułu pokaźne korzyści majątkowe. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu 2015 roku. P. przebywa w areszcie.

źródło:
Zobacz więcej