Izrael: Antysemicki list Ryszarda Wagnera na aukcji w Jerozolimie

List „wzbudził duże zainteresowanie” (fot. Mark Metcalfe / Stringer)

List niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera z 1869 r. przestrzegający francuskiego muzykologa, teozofa i filozofa Edouarda Schure przed negatywnym wpływem Żydów na kulturę będzie we wtorek przedmiotem aukcji w Jerozolimie – podał dom aukcyjny Kedem.

Fala antysemityzmu zalewa Francję

Z powodu rosnącej fali antysemityzmu z Francji jedynie w 2016 roku wyjechało aż 5 tys. Żydów – informuje „Gazeta Polska Codziennie”. Zrzeszenie...

zobacz więcej

W Izraelu nie wykonuje się publicznie dzieł Wagnera, znanego jako antysemitę i ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera, ale oficjalnie takiego zakazu nie ma. Z tego powodu ogłoszenie przez dom aukcyjny Kedem z Jerozolimy publicznej aukcji listu może ponownie otworzyć debatę w Izraelu na temat kompozytora. Jego dzieł nie wykonuje się w Izraelu ze względu na publiczność, która może się poczuć tym urażona.

W liście z 25 kwietnia 1869 r. Wagner pisze do Schure, że asymilacja Żydów w społeczeństwie francuskim uniemożliwia jednoznaczne dostrzeżenie „żrącego wpływu żydowskiego ducha na współczesną kulturę”, i dodaje, że Francuzi „bardzo mało” wiedzą o Żydach. Wskazuje, że „to bardzo ważne, aby rozróżniać między Żydem niemieckim a autentycznym Niemcem (...). Francuz nie potrafi jednoznacznie odróżnić prawdziwego Niemca, jeśli jest z nim zmieszany żydowski pasożyt, ponieważ nie wie, jak ich rozdzielić”.

W 1850 r. Wagner opublikował pod pseudonimem antysemicki pamflet pod tytułem „Żydostwo w muzyce”, wydany ponownie w 1869 roku, już pod jego nazwiskiem. List „wzbudził duże zainteresowanie” – powiedział założyciel domu Kedem, Meron Eren. – I teraz sobie wyobrażam, jak Wagner przewraca się w grobie, gdyby wiedział, że brodaty Żyd z Jerozolimy spożytkuje z ekonomicznego punktu widzenia jego list – dodał.

Ironiczna aukcja?

Także cytowana przez „Times of Israel” Ruth HaCohen, profesor muzykologii z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, uważa, że sprzedaż tego listu w Jerozolimie zakrawa na ironię. Według niej pokazuje on, jak bardzo Wagnerowi zależało na zaakceptowaniu jego antysemickich poglądów przez publiczność.

W Izraelu są osoby, które chcą przełamać tabu narzucone na muzykę wagnerowską. Jonathan Livny, szef Izraelskiego Towarzystwa Wagnerowskiego, jest zdania, że jeśli Izraelczycy korzystają bez problemu z niemieckich produktów, takich jak Volkswagen czy Mercedes, a izraelskie pociągi i okręty podwodne zostały wyprodukowane w Niemczech, to nie powinni kontynuować bojkotu kompozytora.

Schure (1841-1929) prowadził korespondencję z Wagnerem; we Francji uchodził za jednego z najlepszych jego znawców. Napisał „Historię muzyki dramatycznej” i kilkanaście książek z pogranicza historii i ezoteryki. Zasłynął przede wszystkim jako autor „Wielkich wtajemniczonych” z 1889 roku, dzieła, które w samej Francji wznawiano ponad 50 razy.

źródło:

Zobacz więcej