RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Demonstracje w Armenii. Lider opozycji zatrzymany, policja dementuje

Demonstracje w Armenii zostały wywołane mianowaniem Sarkisjana na stanowisko szefa rządu (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN)
Demonstracje w Armenii zostały wywołane mianowaniem Sarkisjana na stanowisko szefa rządu (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN)

Stojący na czele trwających od 10 dni protestów społecznych w Armenii lider opozycji, Nikol Paszynian, został w niedzielę zatrzymany w Erywaniu – poinformował opozycyjny deputowany. Policja twierdzi z kolei, że Paszynian został „siłą ewakuowany” z protestu.

Dziesiątki tysięcy na ulicach przeciwko reformom Macrona. Strajki paraliżują Francję

Dziesiątki tysięcy osób demonstrowały we Francji, usiłując zbudować wspólny front przeciwko reformom prezydenta Emmanuela Macrona, który w maju...

zobacz więcej

– Naród musi uwolnić Paszyniana – powiedział dziennikarzom deputowany opozycji Sasun Mikelian. Według agencji AFP także on został zatrzymany.

Policja zdementowała informacje o zatrzymaniu przywódcy protestów.

„Mimo wielokrotnych apeli o zakończenie zgromadzeń Paszynian kierował demonstracją” w Erywaniu – napisała policja w oświadczeniu.

Dodała, że wraz z dwoma opozycyjnymi deputowanymi „został on siłą ewakuowany z tego miejsca” podczas rozpędzania protestu przez policyjne oddziały prewencji.

Wcześniej agencja AFP informowała o starciach między antyrządowymi demonstrantami a policją w stolicy kraju.

Wybuchły one tuż po krótkim, porannym spotkaniu Paszyniana z premierem, byłym prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Rozmowy trwały tylko kilka minut; premier wycofał się z nich, oskarżając Paszyniana o szantaż. Spotkanie transmitowała telewizja.

– Przyszedłem tu, by porozmawiać o pańskiej dymisji – oznajmił 42-letni Paszynian, były dziennikarz, a zarazem polityk od wielu lat zaangażowany w działalność opozycyjną.

– To nie jest dialog, to szantaż – stwierdził premier. – Mogę panu jedynie doradzić powrót do ram prawnych, w przeciwnym razie będzie pan ponosił odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć – dodał.

W Erywaniu trwają starcia między antyrządowymi demonstrantami a policją (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN)
W Erywaniu trwają starcia między antyrządowymi demonstrantami a policją (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN)

Porwanie, gwałt i morderstwo 8-letniej dziewczynki. Wielkie protesty w Indiach

Zgwałcenie i zabójstwo ośmioletniej dziewczynki wywołały protesty w dużych miastach Indii. Wśród oskarżonych jest policjant, prowadzenie śledztwa...

zobacz więcej

Sarkisjan powiedział też, że opozycja „nie wyciągnęła lekcji z 1 marca”. Nawiązał do marszu protestacyjnego po swej reelekcji w 2008 r., gdy w starciach z policją zginęło 10 osób. Po tych demonstracjach, których uczestnicy oskarżali Sarkisjana o oszustwa wyborcze, Paszynian został aresztowany.

Przywódca opozycyjnego bloku Elk (Wyjście) oskarżył premiera o to, że „nie rozumie sytuacji Armenii”, gdzie „władza jest teraz w rękach ludu”. Sarkisjan odparł, że „partia, która zdobyła 8 proc. w wyborach, nie może przemawiać w imieniu narodu”. Następnie opuścił salę w hotelu w centrum Erywania, gdzie odbywało się spotkanie.

Trwające od 10 dni protesty zostały wywołane mianowaniem 63-letniego Sarkisjana na stanowisko szefa rządu. Odbywają się one na głównym placu miasta – Placu Republiki, gdzie zgromadziło się w sobotę wieczorem około 50 tys. ludzi. Policja zatrzymała ponad 230 uczestników demonstracji, z czego 70 trafiło do aresztu.

Wskutek zmiany konstytucji Armenia przeszła z systemu prezydenckiego na parlamentarny. Sprawujący uprzednio przez 10 lat funkcję prezydenta Serż Sarkisjan, wybrany we wtorek na stanowisko premiera, będzie w związku z tym dysponował szerszymi uprawnieniami. Wybierany przez parlament prezydent będzie zaś pełnił głównie funkcje reprezentacyjne.

Uczestnicy protestów oskarżają byłego prezydenta o uzurpację i korupcję. Demonstrujący wyrażają też sprzeciw wobec trudnej sytuacji materialnej i łamaniu praw człowieka. We wtorek Paszynian ogłosił początek aksamitnej rewolucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej