RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci mają próbki z Syrii. Ustalą, czy użyto broni chemicznej

Próbki zbadają eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)
Próbki zbadają eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)

Eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) pobrali w sobotę w syryjskim mieście Duma w sąsiadującym z Damaszkiem regionie Wielkiej Guty próbki, które mają umożliwić wyjaśnienie, czy 7 kwietnia dokonano tam ataku chemicznego – podała OPCW.

Trump: atak chemiczny w Syrii to afront dla ludzkości

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że użycie broni chemicznej w Syrii zmieniło jego podejście do konfliktu w Syrii. Amerykańska ambasador przy...

zobacz więcej

Próbki zostaną zbadane w laboratorium OPCW w Rijswijk w Holandii. Organizacja uznaje za kwestię otwartą to, czy jej eksperci wybiorą się do Dumy jeszcze raz. Ich misję władze syryjskie wstrzymywały przez 11 dni, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Państwa zachodnie przypuszczają jednak, że Syria i patronująca jej Rosja chciały w ten sposób opóźnić dochodzenie. 


Informując wcześniej w piątek o wyjeździe ekspertów do Dumy, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa określiła jego opóźnienie jako niedopuszczalne. „21 kwietnia rano specjalna misja OPCW do ustalenia okoliczności użycia broni chemicznej w Syrii wyjechała do miasta Duma na miejsce domniemanego użycia 7 kwietnia trujących substancji chemicznych. Takie opóźnienie w tak głośnej sprawie uważamy za niedopuszczalne bez względu na to, czym byłoby uzasadniane. Przecież bezpieczeństwo personelu OPCW gwarantowały nie tylko strona syryjska, ale także dowództwo rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii” – głosi oświadczenie Zacharowej. 

Według niej rosyjski MSZ oczekuje od inspektorów OPCW maksymalnie bezstronnego zbadania wszystkich faktów i jak najszybszego przedstawienia obiektywnego raportu. 

 „Wzywamy zachodnich kolegów, by opamiętali się i powstrzymali się przed działaniami, które przeszkadzają w ustaleniu prawdy o dokonanej 7 kwietnia prowokacji w Wschodniej Gucie, cofają daleko wstecz wysiłki na rzecz kontynuacji politycznego uregulowania konfliktu syryjskiego w oparciu o rezolucję nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, decyzje formatu z Astany i zalecenia Kongresu Syryjskiego Dialogu Narodowego w Soczi” – podkreśliła rzeczniczka MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej