RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Żydzi w Europie powinni mieć prawo do noszenia broni”. Rabin apeluje do ministrów UE

W Europie rośnie liczba antysemickich ataków (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
W Europie rośnie liczba antysemickich ataków (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Jeden z najważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin wezwał kraje Unii Europejskiej, żeby zmieniły prawo i umożliwiły Żydom noszenie broni. W jego opinii powstrzyma to potencjalne ataki o podłożu antysemickim.

„Ty brudna Żydówko, chcesz cyklonu B?”. Antysemityzm w niemieckich szkołach, sprawcami muzułmanie

W szkołach podstawowych w Niemczech wzrasta liczba antysemickich incydentów, których sprawcami są uczniowie wyznający islam – informuje w...

zobacz więcej

W liście do ministrów spraw wewnętrznych krajów Wspólnoty dyrektor generalny Rabinicznego Centrum Europejskiego (RCE) oraz Europejskiego Związku Żydów (EUA) zaapelował o przyznanie Żydom specjalnych licencji.

„Prosimy o zmianę prawa dotyczącego przyznawania licencji na posiadanie broni i umożliwienie wyznaczonym członkom żydowskich społeczności i instytucji posiadanie jej w celu obrony oraz zorganizowanie niezbędnych treningów przygotowujących do udaremniania potencjalnych ataków” – napisał Margolin.

W rozmowie z magazynem „Newsweek” rabin dodał, że wierzy, iż broń powinno posiadać „tak wielu członków żydowskiej społeczności jak to jest możliwe”. Margolin przyznał, że ostatni widoczny wzrost liczby ataków antysemickich w Europie „ujawniły pilną potrzebę działania”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej